Administrata e Gjykatës Penale: Kërkesat e sindikatave janë të justifikuara dhe të nevojshme

Picture of INA
INA

05/07/2023

Lidhur me protestën e sotme të Sindikatës së Shërbimit Gjyqësor, Gjykata Themelore Penale Shkup njofton se Administrata e Gjykatës i përkrah plotësisht angazhimet dhe përpjekjet e Sindikatës së Shërbimit Gjyqësor në realizimin e të drejtave të tyre.

“Administrata e gjykatës mbështet plotësisht angazhimet dhe përpjekjet e Sindikatave të shërbimit gjyqësor në ushtrimin e të drejtave të tyre.

Zyrtarët e gjykatave janë një hallkë kyçe në zinxhirin e autoritetit gjyqësor dhe kanë një rol shtytës në realizimin e të drejtave të qytetarëve përpara proceseve gjyqësore. Për këtë arsye konsiderojmë se kërkesat e tyre janë të justifikuara dhe të nevojshme për funksionimin dhe zhvillimin e mëtutjeshëm të sektorit gjyqësor”, thonë nga atje.

Nga atje shtojnë se gjatë protestës do të respektohen plotësisht detyrimet e gjykatës dhe nuk do të ketë shtyrje të rasteve urgjente dhe të paraburgimit, dhe të gjitha sportelet do të punojnë me zyrtarë kujdestarë për t’u takuar me palët në procedurë.

TË FUNDIT
50 minuta
Mitko Çavkov del nga burgu!?
51 minuta
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
2 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
2 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
2 orë
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

ME TE LEXUARA

16 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
1 ditë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin
8 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
2 orë
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
10 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

LEXO MË SHUMË

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

plazh bregdeti shqiptar

Vdes një person në plazhin e Durrësit

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

INFO

NA NDIQ