Administrata gjyqësore në Maqedoni nga nesër nuk do të punojnë as në raste emergjente nëse nuk plotësohen kërkesat e tyre

INA
INA

19/10/2023

Punonjësit e prokurorisë për të shtatëmbëdhjetën ditë janë në grevë për rritjen e pagave minimale me 78% dhe kthimin e shtesës prej 35%.

Në mbledhjen e sotme, ku morën pjesë qindra punonjës të shërbimit gjyqësor, Qeverisë i është dërguar paralajmërim se nëse grupi punues nuk ulet me grevistët gjatë ditës, nga nesër do të kalojë në një grevë më rigoroze.

“Greva nuk do të ndalet. Nëse grupi i punës prej pesë ministrave nuk ulet të bisedojë me grevistët, greva do të bëhet më rigoroze.

Deri më tani është punuar vetëm për çështje urgjente dhe urgjente – bastisje, arrestime dhe nga nesër nuk do të bëhet asgjë”, u tha në protestë me komentin se një veprim i tillë do të paralizonte drejtësinë.

Sindikata thonë se nuk e kuptojnë pse Qeveria insiston që të hiqet paga minimale si element bazë i pagave të tyre. Ata sqarojnë se kjo do të thotë se me rritjen e pagës minimale në mars të këtij viti, asnjëri nga këta punonjës nuk do të ketë përshtatje me pagën minimale.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

kuvendi shqiptar kaos zjarr

Sali Berisha përjashtohet nga Kuvendi për 10 ditë bashkë me pesë deputetë të tjerë

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

foto-autostrada-korridori-8

Shpronësohen 45 parcela përgjatë Korridorit 8/ Grubi: Projekti do të realizohet sipas dinamikës së paraparë

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Zoti e vendos fatin e secilit”, – çfarë kishte rrëfyer Naim Murseli për sëmundjen dhe raportin me Pacollin

paraburgim-1

Maqedonia pa bazë ligjore për dënimin me vdekje, burgimi i përjetshëm mbetet dënimi më i lartë

cigar-elektronike1

Shifra shqetësuese për duhanpirjen te minorenët/ 12,4% nga mosha 13 deri 15 vjeç konsumojnë duhan

artan grubi

Grubi: Do të mbulohen shpenzimet e rrugës për administratën shtetërore në vlerë prej 50%

vrasja ekuador remzi azemi

Vrasja në Ekuador e shqiptarit, arrestohet në Maqedoni i shumëkërkuari

INFO

NA NDIQ