Administrata Gjyqësore në protesta – kërkon rritje të pagave

INA
INA

13 Korrik, 2023

NGA 1 SHTATORI PARALAJMËRON GREVË TË PËRGJITHSHME

Me motën “Paga evropiane për ne dhe për ju”, Sindikata e Pavarur e Administratës Shtetërore dhe Sindikata e Pavarur e Shërbimit Gjyqësor, që funksionon si pjesë e saj, protestuan sot para Gjykata Themelore Penale në Shkup për të shprehë pakënaqësinë për shkak të pagave të ulëta dhe mosmarrjes së shtesave në paga.

Kryetarja e Sindikatës së Pavarur të Administratës Gjyqësore, Jasmina Veliçkova, bëri të ditur se protesta e sotme vjen në shenjë revolte ndaj vendimit të djeshëm të ministrit të Financave për të mos nënshkruar vendimin e Këshillit Buxhetor Gjyqësor për pagesën e shtesave dhe pakënaqësi nga Ministria e Financave për kërkesat e tyre për rritje pagash 30 për qind.

“Nuk pajtohemi me rritjen e pagave prej 10 për qind për të cilën është marrë vesh Qeveria dhe Sindikata. Gjithashtu nuk pajtohemi me K-15 në vlerë prej 10 mijë denarë. Është shumë revoltuese që nga fondet tona, pra 15 për qind e pagës së ndarë nga Këshilli Gjyqësor, dje ministri i Financave i refuzoi. tha Veliçkova.

Ajo thekson se janë futur në një situatë ku të emëruarit dhe të zgjedhurit kanë pasur rritje të pagave prej 78 për qind, punonjësve të shërbimit gjyqësor po u hiqen të gjitha shtesat dhe tani, siç tha ai, ka një hendek të madh në paga me gjyqësorin.

“Zyrtar me gjyqtar raporti një me pesë dhe gjyqtari me bashkëpunëtor profesional një me tre. Si kurrë më parë dhe askund në botën e zhvilluar”, tha ajo.

Sipas tyre, reformat në autoritetin gjyqësor duhet të fillojnë nga shërbimi gjyqësor. Ajo apeloi dhe kërkoi mbështetjen e Këshillit Buxhetor Gjyqësor dhe Shoqatës së Gjyqtarëve për të arritur miratimin e ligjit të ri për Buxhetin Gjyqësor, me të cilin, siç tha ajo, gjyqësori do të ketë një buxhet të pavarur dhe miratimin e një ligji të ri. Nëse kërkesa e tyre nuk merret parasysh, Sindikata ka paralajmëruar grevë të përgjithshme nga 1 shtatori, duke bllokuar rrugët. /KlanMacedonia/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Donika Gervalla

Gërvalla pas letrës së Radoiçiqit: Konfirmon që shteti serb është i përfshirë, të sanksionhet regjmimi Vuçiqit

john kirby xhon kirbi

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Radojcic vilat pasuria

Publikohen pamje nga “kështjella” e Radojçiqit, shikoni pasurinë të Pablo Escobarit të Ballkanit! (VIDEO)

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

tome-gashi

Tomë Gashi zbulon se kush e bëri të famshëm Radojçiqin në Kosovë, ja kë përmend!

Edi Rama

​Rama shpjegon kërkesën që KFOR të marrë kontrollin në veri: Reagimet i quan dhimbshme e qesharake

kurti vucic

Kurti: Vuçiq e Radojiçiq si Millosheviqi e Arkani, dëshirojnë ta kthejnë rajonin në vitet 90-ta

Canak

Çanak: Ja pse në Banjskë dështoi skenari sipas yrnekut të viteve ‘90′

Ganimete Musliu Ganja

Ganja kërkon mobilizimin e deputetëve: Mos t’i lejojmë deputetët e Listës Serbe të futen në Kuvendin e Kosovës

INFO

NA NDIQ