Administrata gjyqësore në RMV sot do të protestojnë për rritje të pagave

INA
INA

5 Korrik, 2023

Punonjësit e administratës gjyqësore në gjykatat në Shkup sot nga ora 10:00 do të protestojnë.

Ata kërkojnë që t’u paguhen paga dhe t’u rriten pagat.Siç thonë nga Sindikata e UPOZ-it për AIM-në, revolta e punonjësve të administratës gjyqësore është e madhe, sidomos pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese me të cilën të zgjedhurve dhe të emëruarve pagat u janë rritur për 78 për qind.
close
volume_off

Një muaj më parë ata dolën në protestë me kërkesën për kthimin e shtesave të pagave deri në 35 për qind, si dhe miratimin urgjent të ligjit për shërbimin gjyqësor.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar-eskobar

Eskobar: I jemi mirënjohës Maqedonisë së Veriut për lidershipin rajonal dhe pro-evropian

arber ademi

Ademi: Lloga ka mbështetjen e BDI-së

ajri-i-ndotur

“Guardian”: Maqedonia dhe Serbia kanë ajrin më të ndotur në Evropë

720632AE-5507-47CA-B690-47C76770F387

Besimi takoi ambasadoren amerikane: Maqedonia e Veriut të vazhdojë rrugën e anëtarësimit të plotë në BE

F6838740-86EE-42DE-9172-1B5332D977E2

Kroacia zbulon pesticid helmues në specat e importuar nga Maqedonia

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Paga minimale do të rritet për 10%

Arrestim_Pranga-780x468-1

Arrestohet 52 vjeçari nga Gostivari, akuzohet për dhunë ndaj bashkëshortes së tij

LD Levizja Demokratike

Lëvizja Demokratike: Masat antikrizë të Qeverisë janë një teatër, fukarallëku veç po rritet

buka-market

Masat e Qeverisë/ Çmimi i bukës në markete bie në 30 denarë

INFO

NA NDIQ