Marrin pushime pa pagesë për të punuar në bregdet, kjo po ndodhë me nëpunësit shtetëror në Maqedoni

Picture of INA
INA

06/07/2023

Nëpunësit e administratës shtetërore në Maqedoninë e Veriut po marrin pushime pa pagesë për të punuar në qendrat turistike, sidomos në Kroaci.

Këtë e bën të ditur portali maqedonas sdk.mk.

Sipas këtij portali, punonjësit e administratës thuajse në të gjitha nivelet marrin tre muaj pushim pa pagesë, plus një muaj pushim të kombinuar të vjetër dhe të ri, në mënyrë që të mund të shkojnë jashtë vendit, kryesisht në bregdetin kroat dhe të punojnë në hotele dhe restorante gjatë sezonit të verës.

Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Azir Aliu konfirmon për “sdk.mk” se administratorët po marrin pushime pa pagesë dhe po shkojnë për të punuar në vendet turistike. Vetëm nga ministria e tij këtë vit kanë marrë leje pa pagesë 15 persona.

“Vetëm ditët e fundit kam nënshkruar vendime për pushim pa pagesë të tre punonjësve. Është e vërtetë që shkojnë të punojnë në vendet turistike verore, por ligjërisht nuk mund t’i ndalojmë dhe të mos u japim këtë lloj leje. Kjo dukuri është e keqe edhe në afat të gjatë, sepse ata që largohen, kontaktojnë atje, marrin oferta për punë të tjera, mund të humbasim edhe punëtorë në sektorin publik”, tha ministri Aliu.

Asnjë institucion shtetëror nuk ka të dhëna të përgjithshme se sa administratorë kanë marrë leje pa pagesë.

Këtë sezon veror, kompania “Croatia Airlines” ka lansuar linjën e fluturimit nga Shkupi për në Split. Siç e pa ekuipazhi ynë, avionët janë plot me udhëtar[ që shkojnë në Kroaci për punë sezonale. Një pjesë e madhe e tyre janë administratorë./Sdk.mk

TË FUNDIT
10 minuta
Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës
2 orë
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat
2 orë
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
2 orë
Çmimi i arit në bursë arrin në shifra rekorde
3 orë
E ardhmja e pastrimit të parave përmes kriptomonedhave! Si grupet kriminale i përdorin për të transferuar para jashtë vendit

ME TE LEXUARA

10 minuta
Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës
18 orë
Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet
17 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!
1 ditë
Osmani uron Gashin: Shqiptarët e RMV-së kanë luajtur rol kyç në shtetformim
17 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

LEXO MË SHUMË

llogo 25 vjetori kosove

Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

ari ar

Çmimi i arit në bursë arrin në shifra rekorde

Bitcoin

E ardhmja e pastrimit të parave përmes kriptomonedhave! Si grupet kriminale i përdorin për të transferuar para jashtë vendit

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

INFO

NA NDIQ