Admirim Aliti: Drejtësia e vonuar është padrejtësi, BDI vulos diskriminimin ndaj shqiptarëve

ina-online
ina-online

02/03/2024

Vazhdojnë reagimet për vendimin e Qeverisë për rritjen e pagave vetëm për profesorët e Universiteti Shën Qirili dhe Metodi. Në lidhje me këtë ka reaguar edhe nënkryetari i Alternativës, Admirim Aliti i cili ka thënë se BDI e ka vulosur diskriminimin ndaj shqiptarëve.

“(1) Pasi Talat Xhaferi (asokohe kryetar parlamenti) firmosi marreveshjen kolektive me UKIM, Universitetet Shqiptare (Universiteti Nene Tereza dhe Universiteti i Tetoves) derguan kerkese deri ne Parlament per firmosje te marreveshjes kolektive te ngjashme, qe mos te kete diskriminim. Talat Xhaferi ASNJEHERE nuk u ktheu pergjigje, dmth beri diskriminim te qarte.

(2) Tash kur Universitetet publike protestojne, BDI trumbeton zgjidhje me ligj. Nuk jam optimist qe kjo zgjidhje do te behet shpejt, po edhe nese behet, le te dihet qe eshte “drejtesi e vonuar” qe i bie se eshte padrejtesi.

(3) Diskriminimin ne arsim, qofte per projekte (0% per hulumtime per Universitetet shqiptare ne 2023), qofte per punesime te reja, BDI jo qe e parandalon, por e ka vulosur vet me kryetarin e parlamentit, ministrin e arsimit dhe ministrin e financave, te gjithe kuadro te vet.”, ka shkruar Aliti.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

Mickoski

Mickoski premton pajtimin dhe bashkimin kombëtar maqedonas

FILIPCE-768x507-1

Filipçe: VMRO-DPMNE i gënjen qytetarët! Misajllkovski: Jam optimist për zgjidhje më të mirë për BE

fatmir besimi

Besimi: Deri në vitin 2028 paga mesatare 900-1000 euro

vankovska

Vankovska: Nuk mjaftohemi me një kolltuk dhe një pozicion, ne kemi një kauzë

Pendarovski Siljanovska

Pendarovski: Kam treguar se çfarë do të thotë të jesh president i të gjithë qytetarëve

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: Në zgjedhje vendoset nëse Maqedonia do të jetë pro-evropiane

Arben Taravari Bujar Osmani

Ku dallon Arben Taravari dhe Bujar Osmani?

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

INFO

NA NDIQ