Adnan Dibrani fitoi mandatin e eurodeputetit, shqiptari i dytë në Parlamentin Evropian

Picture of ina-online
ina-online

10/06/2024

Kandidati i Partisë Socialdemokrate Suedeze, Adnan Dibrani fitoi mandatin e eurodeputetit, duke u bërë shqiptari i dytë i zgjedhur në Parlamentin Evropian, përcjell INA.

39 vjeçari me origjinë nga Koshtova e Mitrovicës me familjen e tij jeton dhe vepron në qytetin Varberg të Suedisë.

Ai ka një karrierë të bujshme politike në radhët e socialdemokratëve suedez. Ai  deri tani ishte  deputet në Parlamentin e Suedisë.

Adnani është një figurë e njohur në Suedi, por edhe më gjerë, për rastin e shpëtimit nga mbytja të një voglushi në një lum në Mal të Zi, e që pushtoi mediat botërore, përcjell INA.

Adnani gjatë 5 viteve të ardhshme do të jetë në Parlamentin Evropian bashkë me Alba Kokalarin, kandidaten tjetër shqiptare nga Suedia që po ashtu fitoi mandatin e eurodeputetes.(INA)

 

TË FUNDIT
1 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
1 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë
2 orë
Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë
5 orë
Pusho në amshim Don (Ndue) Antonio Bellushi! Apostull i shqiptarizmës!
6 orë
30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shporta minimale sindikaliste për qershor është 60.325 denarë, është rritur për 235 denarë, krahasuar me majin
10 orë
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
2 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit
1 ditë
Komisioni Rregullator me vendim të ri – as lirohet dhe as shtrenjtohet benzina dhe dizeli
9 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
2 ditë
Sesion plenar i Asamblesë Parlamentare të Procesit për Bashkëpunim në Evropën Juglindore
1 ditë
Gashi priti Konjufcën në Kuvend
9 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
2 ditë
Gjermania edhe më shumë do t'i lehtësoj masat për punëtorët e huaj të kualifikuar

LEXO MË SHUMË

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

Antonio Bellushi

Pusho në amshim Don (Ndue) Antonio Bellushi! Apostull i shqiptarizmës!

aksiden greqi

30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

Foto:Ilustrim

Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet

vlen ministrat

Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

arben taravari

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

INFO

NA NDIQ