Afganistan, nga java e ardhshme mbyllen përgjithmonë sallonet e bukurisë

INA
INA

24/07/2023

Sallonet e flokëve dhe bukurisë në të gjithë Afganistanin do të mbyllen në javët e ardhshme me urdhër të talibanëve.

Mbyllja e tyre do të çojë në humbjen e rreth 60,000 vendeve të punës.

Sallonet ishin lejuar të vazhdonin të funksiononin që kur talibanët rimorën pushtetin dy vjet më parë, por ata ndryshuan pozicionin muajin e kaluar.

Vendimi kufizon më tej hapësirat e hapura për gratë afgane, të cilave tashmë u është ndaluar hyrja në klasa, palestra dhe parqe, shkruan BBC.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kisinger

“Profecitë” më të fundit të KISSINGER-it: Nga kaosi në Lindjen e Mesme në një shans për paqe në Ukrainë

Interpol

Gjuetarët e krimit: ç’ka ndodhur me Interpolin në 100 vjet ekzistencë?

gaza palestina izrael

S’ka vazhdim të armëpushimit, rinisin sulmet mes Hamasit dhe Izraelit – raportohet për 6 palestinezë të vrarë

kisinger

Ndërroi jetë diplomati i njohur amerikan, Henry Kissinger

ruse

Pasoja për një rus që shkroi “Jo luftës” në dëborë

Gaza

Zgjatet armëpushimi në Gazë

ukraine-sulm-2

Rusia sulmon me dronë dhe raketa Ukrainën

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

INFO

NA NDIQ