Afganistan: Sulmohet organizata ”Save the Children”

Sulmuesit kanë shpërthyer eksploziv si një sulm në zyrat e bamirësisë ”Save the Children” në qytetin lindor të Afganistanit në Jalalabad.

Deri më tani janë raportuar të paktën 11 persona të plagosur, transmeton Klan Kosova.

Një shpërthim me bombë i dyshuar për vetëvrasje filloi sulmin me armëpushuesit tani thanë të përdorin armë automatike dhe RPG nga katet më të larta në ndërtesë.

Imazhet treguan banorët që iknin nga zona. Asnjë grup nuk ka thënë ende se është përgjegjës për këtë sulm.

Jalalabad, pranë kufirit me Pakistanin, shpesh është shënjestruar nga militantët talebanë, por është gjithashtu një bastion për grupin e Shtetit Islamik, luftëtarët e të cilit kanë qenë aktiv atje që nga viti 2015.