AFP për rastin “Panda”: Vuçiqi vuri në dyshim versionin se sulmin e kryen shqiptarët

Iliria News Agency
Iliria News Agency

7 Prill, 2023

Gati 25 vjet pas vrasjes së vëllait të saj, Aleksandra Sibinovic mbetet e torturuar nga pyetjet pa përgjigje në lidhje me vrasjen që ndihmoi në përshpejtimin e luftës në Kosovë, e cila ende rrënon Ballkanin edhe sot e kësaj dite., fillim shkrimi Agjencia e lajmeve AFP, përcjell portali rtv21.tv.

Gjashtë serbë, kryesisht adoleshentë, u vranë në mes të ditës kur persona të armatosur të maskuar sulmuan një kafene në qytetin e qetë të Pejës në jugperëndim të Kosovës në dhjetor 1998.

Vëllai 18-vjeçar i Sibinoviçit, Zoran Stanojeviç ishte në mesin e atyre që rrinin në kafenenë Panda, të frekuentuar nga të rinjtë serbë në një kohë kur vende të tilla tashmë ishin veçuar jozyrtarisht.

Pasi u qëllua disa herë, ai u gjakos për vdekje.

Në sfondin e dhunës në rritje ndërmjet shqiptarëve etnikë dhe serbëve, ngjarjet që ndodhën më pas ishin shkatërruese.

Qeveria serbe nisi një sulm të gjithanshëm ndaj Kosovës, duke çuar në mijëra vdekje, një krizë refugjatësh dhe akuza për spastrim etnik.

Sulmi i përgjakshëm i Beogradit shkaktoi një fushatë bombardimi të NATO-s që i dha fund luftës së viteve 1998-1999 dhe hapi rrugën për shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

Megjithatë, vrasjet në Pejë dhe një mori incidentesh të tjera mbetën të pazgjidhura pasi forcat serbe u tërhoqën.
Të shtënat fillimisht iu drejtuan kryengritësve shqiptarë — por në vitet që pasuan, njerëz të ndryshëm, përfshirë presidentin serb Aleksandar Vuçiç, e kanë vënë në dyshim këtë përfundim.
“Unë mund të çlirohem vetëm kur të vërtetohet e vërteta,” tha Sibinovic, 46 vjeç, për AFP në Beograd.

Asnjë njohje e ‘imponuar’ –

Kosova dhe Serbia mbeten rivalë kryesorë për më shumë se dy dekada, me përpjekjet e përsëritura ndërkombëtare për të përmirësuar marrëdhëniet që kanë arritur pak.

Vetëm muajin e kaluar, një proces paqeje i mbështetur nga BE që synonte normalizimin e lidhjeve midis dy armiqve u duk se u lëkund pasi Serbia refuzoi të nënshkruante marrëveshjen pas bisedimeve maratonë.

“Askush nuk mund t’i imponojë Serbisë një detyrim për të njohur Kosovën,” u tha Vuçiç gazetarëve.
Në mes të ashpërsisë së vazhdueshme, shumë pyetje rreth masakrave, personave të zhdukur dhe krimeve të supozuara të luftës që rrjedhin nga konflikti në Kosovë mbeten të pazgjidhura.

Këtë javë u hapën e fundit në një varg gjykatash për krimet e luftës në Hagë të lidhura me konfliktin.
Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe tre udhëheqës të tjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) përballen me disa akuza, duke përfshirë vrasje dhe torturë.
Gjyqi pritet të zgjasë me vite.

– ‘Një fije shprese’ –

Në kohën e sulmit në Pejë, Serbia ishte nën presionin ndërkombëtar në rritje për të frenuar forcat e saj të armatosura në luftën kundër një kryengritjeje në rritje etnike shqiptare.

Vite më vonë, Vuçiq, i cili shërbeu si ministër i informacionit i Serbisë gjatë luftës, hodhi një bombë gjatë një transmetimi në 2013.

Në intervistë, Vuçiq akuzoi rastësisht institucionet shtetërore për ruajtjen e një “kodi të heshtjes” në lidhje me incidentin në Pejë.

Ai vazhdoi duke sugjeruar se kryengritësit e UÇK-së nuk ishin përgjegjës për vrasjet, por refuzoi të jepte hollësi.

“Ne nuk kemi prova për këtë, përkundrazi. Unë vetëm dua të them se ka shumë gjëra të tmerrshme me të cilat do të duhet të përballemi dhe ne do t’i zgjidhim këto raste”, tha Vuçiq në atë kohë.

Udhëheqësi serb, megjithatë, rrallë i është kthyer temës dhe ka refuzuar thirrjet e përsëritura nga familjet e viktimave për një audiencë.

Komentet e tij ishin një goditje tronditëse për Sibinovic, e cila prej kohësh kishte fajësuar shqiptarët e armatosur për vrasjen e vëllait të saj.

“Dhimbja fizike që ndjeva ishte e barabartë me atë që ndjeva kur më thanë se ai vdiq. Më pas, ndjeva një fije shprese se më në fund do të zbulojmë se çfarë ndodhi,” i tha ajo AFP.

Një hetim zyrtar ka nisur në vitin 2016 por deri më tani nuk ka dhënë asnjë përgjigje.

“Hetimi nuk ka përfunduar ende,” i tha AFP të enjten zyra e prokurorit serb për krimin e organizuar.
Zyra e presidentit serb nuk iu përgjigj pyetjeve të dërguara nga AFP.

– “Heshtja” shton dhimbjen –

E populluar kryesisht nga shqiptarë etnikë, Peja ishte baza e dikurshme e një njësie famëkeqe të forcave speciale serbe.

Anëtarët e saj janë akuzuar për organizimin e një numri krimesh lufte në Kosovë, sipas grupeve të të drejtave.
Pas të shtënave, policia serbe arrestoi disa shqiptarë etnikë nga zona, përfshirë Vllaznim Pergjegjajn.

Ndërsa po merrej në pyetje, Pergjegjaj tha se ishte rrahur me “të gjitha mjetet e mundshme nga druri në metal”.

“Të them të vërtetën, unë zakonisht isha pa ndjenja për tre deri në katër orë, nuk e dija se ku ishim,” tha Pergjegjaj, 43 vjeç, për AFP-në.

Ai tha se më vonë u dënua në vitin 1999 me një vit burg për “prishje të rendit publik”.
Deri më sot, askush nuk është paditur apo dënuar për pjesëmarrje në të shtënat.

Si aktivistët serbë ashtu edhe ata të Kosovës për të drejtat e njeriut kanë argumentuar se incidenti ishte orkestruar nga qeveria serbe për të ofruar një pretekst për luftën në shkallë të gjerë që ajo filloi në Kosovë.

“Ky ishte një plan i mirëorganizuar, një grup i mirëorganizuar profesionistësh që erdhën, e bënë punën pa gjurmë dhe në mënyrë shumë efikase dhe askush nuk i gjeti më pas”, tha për AFP , Behxhet Shala, kryetar i Këshillit për Mbrojtjen e Njeriut. Mbikëqyrësi i të Drejtave dhe Lirive në Kosovë,.

Por për Sibinovic, një kirurge oral dhe nënë e dy fëmijëve, dhe familje të tjera, pasiguria e vazhdueshme vetëm sa ka shtuar pikëllimin e tyre.

“Nëse do ta njihja personalisht vrasësin, do të kishte qenë më e lehtë për t’u përballur sesa kjo heshtje,” tha Sibinovic për AFP, duke thënë se historia e vrasësit ishte e parëndësishme.

“Çfarë ndryshimi ka se çfarë etnie janë? Ajo u krye nga një përbindësh që vepron me urdhër të një përbindëshi tjetër.”/21Media

 

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

BALKAN

Maqedonia dhe vendet tjera të Ballkanit në “paradhomën” e BE-së

chollet

Chollet ka biseduar me Vuçiqin, tregon çfarë i ka kërkuar për situatën në Veri

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

bujar-1

OSBE me 9 hapa për Veriun e Republikës së Kosovës

edi rama

Ultimatumi i Borellit/ Rama: Zgjidhni konfliktin para se BE të zbatojë masa të forta

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

IMG_1832

Shqiptarja 46-vjeçare bën namin, vjedh 3 milionë euro

ali-ahmeti-2

BDI feston ditëlindjen, koktej festiv, por edhe ‘luftë’ brenda llojit

INFO

NA NDIQ