Afrim Gashi: Integrimi në BE nuk ka alternativë, prioritet lufta kundër korrupsionit

ina-online
ina-online

05/11/2023

Kryetari i Alternativës, Afrim Gashi, gjatë shpalosjes së emri të koalicionit, tha se kanë vendosur për emrin “Lidhja Europiane për Ndryshim”, për shkak se me këtë dëshirojnë t;i qartësojnë të gjitha dilemat e mundshme, që duan, tha ai, tua imponojnë gojëligët.

“Ky koalicion i bashkuar shqiptar mbetet i palëkundur në angazhimin e tij për integrimin e shpejtë të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian. Ne nuk kemi ndërmend të bëjmë kompromis me këtë. Siç e kemi thënë shpesh, vetëm integrimi në BE nuk ka alternativë. Por, kur jemi këtu, më duhet të theksoj se për ne prioritet kryesor është lufta kundër korrupsionit. Dallimi mes nesh dhe të tjerëve është se ne insistojmë fuqishëm për mosvjetrimin e lëndëve të korrupsionit politik, ndërsa ata luftojnë për amnisti dhe për lirimin me çdo kusht të kriminelëve”, tha kryetari i AAA-së, Afrim Gashi.

Ai tha se shqiptarët janë një popull krenar dhe ne i donë më shumë se gjithkush vatrat e veta dhe kujdeset për identitetin.

“Prandaj është koha e fundit që formulimet fyese kushtetuese për gjuhën shqipe t’i mbeten të kaluarës. Vërtet është e rëndësishme të përmbushet detyrimi për përfshirjen e bullgarëve në kushtetutë, por po aq e rëndësishme është edhe krenaria e shqiptarëve. Shqiptarët meritojnë të hyjnë në procesin e anëtarësimit të plotë të Maqedonisë së Veriut në BE me kokën lart dhe jo duke qenë të poshtëruar e të fyer”, deklaroi Gashi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

Boban Stefkovski Gazi Baba

LSDM: Kryetarët e VMRO-së marrin 1500 euro rrogë, ndërsa qytetarëve të Gazi Babës u kanë borxhe

moti dimer acar temperatura

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

bujar-osmani-kovacevski-ahmeti

Ky do të jetë kryeministri i parë shqiptar në Maqedoni ?! (FOTO)

tanja fajon

Fajon: Ndryshimet kushtetuese janë të nevojshme që vendi të ecë përpara

fabrika ats dronet

Maqedonia do të prodhojë katër lloje dronësh sipas standardeve të NATO-s

dirk jan kop holand

Kop: Maqedonia luan rrezikshëm me të ardhmen

ASH struge

Mobilizohet ASH nga Kumanova deri në Strugë (FOTO)

INFO

NA NDIQ