Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

ina-online
ina-online

21/02/2024

“Është e rëndësishme që qytetarët të dalin dhe të votojnë më 8 maj, sepse është e rëndësishme që të zgjedhin kandidatët që besojnë se do t’i çojnë në të ardhmen më të ndritur të këtij vendi”, theksoi sot ambasadorja amerikane në një intervistë për Kanal5.

Sipas saj, sfidat me të cilat përballet Maqedonia sot janë shumë më komplekse, se siç tha “pro” asaj apo “pro” kësaj.

“Nuk bëhet fjalë për një zgjedhje të vetme, ka shumë çështje për të cilat besoj se qytetarët e këtij vendi duan të dëgjojnë zgjidhje dhe të shohin veprime. Pjesa interesante e kësaj është se ne kemi zgjedhje në SHBA edhe këtë vit, siç e dini, gjithmonë do të ketë kandidatë që do të punojnë për të krijuar një mjedis kaotik që nuk adreson çështjet reale”, theksoi Ageler.

Por, sipas ambasadores Ageler, së pari është shumë e rëndësishme, qoftë në Maqedoni apo në SHBA, që votuesit të edukohen, të jenë të vetëdijshëm për këndvështrimet e ndryshme të partive politike, të mendojnë për to, të jenë të vetëdijshëm për dezinformatat dhe lajmet e rreme dhe më pas të shikojnë zgjedhjen që kanë përpara dhe të kërkojnë nga kandidatët një vizion për të ardhmen e këtij vendi.

“Sepse vërtet besoj se Maqedonia është në një moment vendimtar dhe se zgjedhjet e ardhshme, aktivitetet, përparimi në reformat që do të ndodhin në vitin e ardhshëm apo viteve të ardhshme do të jenë vendimtare për të ardhmen e këtij vendi. Ky është një vend që ka kaq shumë burime, para së gjithash janë të rinjtë, qytetarët ata që janë burimi më i madh i këtij vendi, por edhe pasuritë natyrore dhe kulturore, dhe është e rëndësishme të kujtojmë se, para së gjithash, Maqedonia është në Evropë, ky është një vend evropian dhe me të drejtë i përket Evropës. Prandaj, lëvizja drejt integrimit të plotë evropian në strukturën euroatlantike është e një rëndësie vendimtare. Përsëri, ajo që është shumë e rëndësishme, jo vetëm që qytetarët të edukohen, por ndoshta edhe më e rëndësishme, është që pasi ta bëjnë këtë, duhet të votojnë”, thekson Ageler.

Ajo theksoi se njerëzit duhet të dalin dhe të votojnë.

“E dini, është e trishtueshme sepse kam dëgjuar shumë njerëz që thonë ‘jam lodhur nga politika, jam lodhur duke dëgjuar politikanët, kështu që nuk do të marr pjesë’. Por është e një rëndësie kyçe në një demokraci që ne si qytetarë ta marrim shumë seriozisht dhe të pyesim kandidatët tanë se cili është vizioni i tyre për të ardhmen tonë, për të parë se cilat janë synimet tona për familjet tona, për komunitetin tonë, për këtë vend. Dhe pastaj është e rëndësishme që ata të dalin dhe të votojnë më 8 maj, sepse është e rëndësishme që të zgjedhin kandidatët që mendojnë se do t’i çojnë në të ardhmen më të ndritur të këtij vendi”, nënvizoi ambasadorja e SHBA-ve, Ageler. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

642c989a-1854-4176-9cae-98cd54b1817d

Izet Mexhiti: Bujar Osmani promotori i Open Ballkan dhe 9 pikëshit anti-Kosovë

fe129fe1-3078-4efd-9213-990bfd8c0762

Taravari: Bujar Osmani vonë i ra pishman për “Ballkanin e Hapur”

stevo pendarovski

Pendarovski: Nëse i ndajmë qytetarët për shkak të përkatësisë etnike, shteti do të kthehet prapa

ali ahmeti manastir prespe

Evropa është në luftë, Lindja është në luftë” – Ali Ahmeti falënderon liderët e Frontit që u bashkuan

74485e0b-0e12-4a27-bd6b-b553b07e5a17

Azizi nga Zhelina: Ushtarët e UÇK-së janë të zhgënjyer, thonë se “e nisëm luftën për lliri BDI-ja e shndërroi në luftë për LGBDI”

Unbenannt-21-978x500

Aksident i rëndë në Gjermani, shoferi i kamionit nga Maqedonia

osmani

Presidentja Osmani takon kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi

Bujar Osmani

Osmani: Në seancën e Qeverisë do të propozoj tërheqjen nga iniciativa Ballkani i Hapur

XHAFERI

Xhaferi: Maqedonia e Veriut është shembull në rajon për implementimin e barazisë gjinore

INFO

NA NDIQ