Ageler: Marrëveshja e Prespës ishte historike për vendin

Picture of INA
INA

30/06/2024

Nuk ka negociata të reja për anëtarësim drejt BE-së, thotë ambasadorja e SHBA-ve, Angela Ageler në intervistën e saj për Radio Evropa e Lirë.

Ajo thekson se marrëveshjet në Prespë dhe me Bullgarinë janë bërë, ndërsa qytetarët nga qeveria e re presin transparence dhe luftë kundër korrupsionit.

“Demokracia është një gjë shumë e prishtë dhe ne ndoqëm fushatën dhe zgjedhjet të cilat ishin sfidë si për qytetarët ashtu edhe për kandidatët. Megjithatë rezultatet ishin shumë përfundimtare. Zgjedhjet ishin të drejta dhe demokratike, pavarësisht se cilën parti mbështetën qytetarët. Qytetarët u shprehën se duan ndryshim. Qeveria e re e ka të qartë se cilat janë këto ndryshime. Tani është koha e përgjegjësisë dhe secili të mbajë fjalën e dhënë të shohim nëse përputhen aktivitetet me deklaratat në kohë fushate. Deklaruan për parandalim korrupsionit, zhvillim ekonomik, energji dhe infrastrukturë, për rëndësinë e arsimit dhe shëndetësisë dhe ne do ta ndjekim me kujdes”, u shpreh Ageler.

Sipas saj, Marrëveshja e Prespës ishte historike për vendin.

“Marrëveshja Prespës ishte historike për vendin. E di se është e vështirë për shumë njerëz të pranojnë ndryshimin e emrit. Por kjo ishte marrëveshje ndërkombëtare që Qeveria e atëhershme dhe shumë faktorë ndërkombëtarë u pajtuan. Ne natyrisht ishim jetë e atij procesi dhe kemi duartrokitur. Kjo i ndihmoi Maqedonisë së Veriut të hyjë në NATO dhe fitoi shumë mundësi të avancojë në BE. Ne ishim shumë të kënaqur që kryeministri i ri dhe ministrat e tij thanë në betim “e Veriut”. Tani do të monitorojmë me shumë kujdes se si respektohet. Por siç e thashë që duke respektuar Marrëveshjen e Prespës, e cila është kyçe, dhe sigurisht që ka një rrugë, dhe prioriteti për ne në Shkup, në Ambasadën Amerikane dhe për Uashingtonin, është të kalojmë në ato prioritete shumë të rëndësishme për të cilat duhet të flitet në këtë vend”, tha Ageler.

TË FUNDIT
4 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
4 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
4 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

1 ditë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
8 orë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
1 ditë
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
8 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ