SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

Picture of ina-online
ina-online

21/06/2024

Ministri i ardhshëm për Marrëdhënie mes Bashkësive, Ivan Stoillkoviq nuk do të merret me Marrëveshjen e Ohrit dhe të drejtat e shqiptarëve, pohon kandidati për zëvendëskryeministër të parë, Izet Mexhiti, përcjell TV21.

Sipas tij, Stoillkoviqi do të merret me bashkësitë etnike më të vogla. Shton se nuk është i kënaqur që pikërisht Stoillkoviq, i cili është partner i VMRO-DPMNE-së, do të jetë në këtë funksion, por sipas tij, në bazën e politikës qëndrojnë kompromiset. Mexhiti iu përgjigj edhe kritikave të BDI-së.

“Ivan Stoillkoviq nuk e sollëm, por e gjetëm nga BDI-ja, për shkak se dhjetë vjet ishte në koalicion me BDI-në dhe ai do të udhëheq resor të cilin ne kemi mundësi që ta marrim, por vlerësuam se resoret tjera janë në interes të shqiptarëve”, tha Mexhiti.

Nominimin e Stoillkoviqit për zv.kryeministër dhe ministër për Marrëdhëniet mes Bashkësive, e komentoi edhe ambasadorja amerikane në vend, Anxhella Ageller. Në intervistë për “360 gradë” e pyetur se çfarë mendon për kandidaturën për ministër të këtij politikani me orientim pro rus, ambasadorja tha se deklaratat e tija janë tronditëse dhe për t’u dënuar. Ageller paralajmëroi se SHBA-të nga afër do ta ndjekin punën e tij.

“Megjithatë, nuk shoh skemë të veprimi. Ai duket se ka një varg të gjatë komentesh, deklaratash dhe postimesh shumë fatkeqe dhe fyese. Nuk më duket se ky person ka pasur post të autoritetit të vërtetë në procesin e sjelljes së vendimeve”, deklaroi Anxhella Ageller.

Përndryshe, paraprakisht, Koalicioni VLEN, më saktë partia Alternativa, e tërhoqi vendimin që Safije Sadiki-Shaini, të jetë zv.ministre në Ministrinë për marrëdhënie mes bashkësive. I pyetur për propozimin e kontestueshëm për ministër, mandatari Hristijan Mickoski para pak kohësh tha se është e rëndësishme që çdo ministër në Qeverinë e tij të ketë qëndrim pro-maqedonas./TV21

TË FUNDIT
2 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
4 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
4 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
4 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
4 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vazhdon zjarri masiv mbi Manastir, rrugët janë mbyllur
8 orë
18 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Dyshimet për dhunë ndaj fëmijës 3 muajsh në Klinikën e Pediatrisë, Taravari: S’ka dëshmi se është bërë me qëllim!
2 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
1 ditë
Të jetosh në mesin e derrave!
1 ditë
Deri të premten i nxehti ekstrem mbi 40 gradë, më pas rënie të temperaturave
8 orë
Qeveria ka emëruar disa drejtorë, ja emrat
1 ditë
Ahmeti angazhon ekip ndërkombëtar në krye me Paul Williams, kërkon zgjidhje për “mosrespektimin e vullnetit të votuesve”
1 ditë
Hasani: Taravari në Kuvend dorëzoi ligj vetëm në gjuhën maqedonase! Nuk latë ditë pa i poshtëruar shqiptarët

LEXO MË SHUMË

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Charles Kupchan

A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

pasaporta dokumente personale

Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit

Afrim Gashi

Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

qeveria e maqedonise

Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?

INFO

NA NDIQ