Ageler: Të ndërmerren veprime urgjente për diversifikimin e burimeve energjetike

Picture of INA
INA

30/05/2023

Të ndërmerren veprime urgjente për diversifikimin e burimeve energjetike, tha ambasadorja amerikane në vend, Anxhela Ageler, në hapjen e edicionit të gjashtë të Forumit Energjetik të MEF-it 2023.

Evropa dhe Maqedonia e Veriut, tha Ageler, janë në udhëkryqin e disa çështjeve të hidhura të energjisë. Ajo theksoi se kriza energjetike e periudhës së kaluar, e cila ishte jashtëzakonisht e vështirë dhe e nxitur nga agresioni rus në Ukrainë, theksoi se sa e rëndësishme është pavarësia energjetike, veçanërisht këtu në Maqedoninë e Veriut.

“Kemi bërë përpjekje kudo në Evropë, me partnerët tanë amerikanë, që të mbesim të ngrohta shtëpitë në Maqedoninë e Veriut, por këto çështje ende nuk janë zgjidhur. Dimri do të kthehet sërish dhe u bëj thirrje të gjithëve që të veprojnë urgjentisht për të diversifikuar burimet e energjisë”, tha Ageler.

Ajo theksoi se SHBA-ja po punojnë shumë për të forcuar elasticitetin dhe qëndrueshmërinë energjetike dhe kujtoi se kohët e fundit kanë ndihmuar Maqedoninë e Veriut që të ketë tregti transparente dhe efikase të energjisë elektrike.

“Apelojmë që të hyjmë në partneritete me bizneset vendase ku partnerët tanë amerikanë mund të ofrojnë produkte dhe shërbime për të ruajtur qëllimet ekologjike”, tha ambasadorja amerikane.

Tema e forumit që do të mbahet sot dhe nesër është “Përmirësimi i trekëndëshit: Politika-Financa-Teknologji energjetike për rezistencë energjetike dhe tranzicion të gjelbër”. Në të marrin pjesë përfaqësues nga Qeveria, zyrtarë nga rajoni, kompani energjetike vendase dhe të huaja, organizata ndërkombëtare dhe organizata të shoqërisë civile.

Mesazhi kryesor i pjesëmarrësve të forumit është se problemet klimatike janë sfida më e madhe për njerëzimin, ndërsa tranzicioni i energjisë është një mjet kyç në përballjen me këtë.

Tranzicioni klimatik, u theksua, duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​duke përfshirë qytetarët dhe bizneset e vogla për hir të demokracisë energjetike dhe rritjes ekonomike gjithëpërfshirëse.

MEF Forumi Energjetik 2023 organizohet nga Instituti ZIP, në partneritet me Qeverinë dhe Delegacionin e BE-së në Shkup, nën patronazhin e zëvendëskryeministrit Bytyqi.

TË FUNDIT
1 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
1 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
2 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
2 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
5 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Bekteshi: Ky është ekipi im që menaxhoi krizat më të mëdha në vend (foto)
2 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
2 ditë
Ky është parashikimi i motit për sot
1 ditë
Mexhiti takon gjeneralin Clark
2 ditë
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja
9 orë
Azizi: Në vitin 2016 ra regjimi i Gruevskit, sot po bie regjimi i Ali Ahmetit (VIDEO)
1 ditë
Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri
1 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
2 ditë
Gruevski: Asnjëherë nuk kam menduar se duhet të ndryshojmë emrin

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

ilir veseli saraj

Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

halil snopce

Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë

INFO

NA NDIQ