Ambasadorja amerikane Aggeler mesazh nga Shkupi për 247 vjetorin e SHBA-ve

Picture of INA
INA

07/07/2023

Ambasada Amerikane në Shkup ka shënuar mbrëmë 247 vjetorin e pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ambasadorja amerikane në Maqedoninë e Veriut, Angela Aggeler, në fjalimin e saj foli për themeluesit e Shteteve të Bashkuara, për demokracinë, për parimet, por edhe për partneritetin me vendin tonë.

“Jam e nderuar të shërbej si ambasadore amerikane në Maqedoni. Kur themeluesit e Shteteve të Bashkuara krijuan Kushtetutën, ata shkruan për kërkimin e një bashkimi të përsosur, jo diçka që është përfundimtare, por një kërkim i vazhdueshëm për diçka që besoj se ata vetë e dinin se nuk ekzistonte. Nuk ka bashkim ideal, por kërkimi është i rëndësishëm, kërkimi që secili prej nesh të jetë më i mirë, që demokracia të jetë më e mirë, që është një detyrë e vështirë e vazhdueshme. E tillë është e përbashkëta jonë, miqësia mes Shteteve të Bashkuara dhe Maqedonisë së Veriut”, tha Aggeler.

Ajo tha se përpjekja për të qenë më e mirë vazhdon edhe sot, kur përballemi me sfida të vjetra dhe të reja.

“Është e njëjta gjë me aleancën tonë, miqësinë dhe aleancën mes Shteteve të Bashkuara dhe Maqedonisë së Veriut. Ne kurrë nuk do të arrijmë bashkimin e pakapshëm, të përsosur. Por parimet që ndajmë, sfidat me të cilat përballemi, jo vetëm, por së bashku do ta çojnë përpara aleancën tonë, në një ndjekje të patundur të përparimit, prosperitetit dhe sigurisë.

SHBA është më e mirë, më e fortë dhe më fisnike sepse kemi aleatë. Ne kemi partnerë. Sepse ne kemi miq, miq si ju, si shteti i Maqedonisë së Veriut”, tha ambasadori Aggeler.

TË FUNDIT
5 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
7 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
7 orë
Spanja kampione e Evropës
9 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
9 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

ME TE LEXUARA

21 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
13 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
20 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
13 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
20 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

INFO

NA NDIQ