Aggeler: Në muajt në vazhdim do të publikohen emrat nga “Lista e zezë”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/01/2023

Ambasadorja amerikane në Maqedoninë e Veriut, Angela Aggeler, në një intervistë për “Telma” ka deklaruar se beson se vendi është i gatshëm t’i përgjigjet detyrës, edhe pse i duhet të marrë vendime të vështira në rrugën drejt BE-së.

Ajo foli edhe për ndryshimet kushtetuese që janë të rëndësishme që Maqedonia e Veriut të ecë përpara.

Ambasadorja e përshëndeti lëvizjen e ministrit të Jashtëm të Maqedonisë, Bujar Osmani, i cili shkoi për të biseduar me autoritetet në Sofje.

“Udhëheqësit nga të dyja anët e kufirit mund të diskutojnë me qetësi”, tha ajo.

Ajo thotë se në muajt në vijim do të publikohen disa emra, pra do të ketë një “listë të zezë”.

Aggeler u bëri thirrje qytetarëve për durim dhe shtoi se nuk do të jetë vetëm një listë, por do të jetë një proces që do të zgjasë.

Sa i përket Kosovës, ajo thotë se situata është shqetësuese. Ambasadorja tha se liderët e Serbisë dhe Kosovës duhet të praktikojnë dialogun.

Lidhur me kritikat e politikanëve ndaj mediave, Aggeler tha se gazetarët duhet të kritikojnë, por nuk duhet të jetë sulm ndaj individëve./Lajm

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mesuesi

Vdiq pishtari i arsimit, mësuesi nga Sllupçani, Qemal Iseni

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Guterres drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së: As rajoni dhe as bota s’mund të përballojnë një luftë tjetër

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

EMRAT/ Ja kush janë ambasadorët dhe emisarët e rinj të BE-së në Ballkanin Perëndimor

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

moti shiu

Ndryshime të mëdha të motit: Nga mesi i javës Maqedonia duhet të përgatitet për ulje drastike të temperaturave

INFO

NA NDIQ