Aggeler në përvjetorin e pavarësisë së SHBA-ve në Shkup: Demokracitë më të forta bëhen duke qenë të bashkuar

Picture of ina-online
ina-online

03/07/2024

Ambasadorja amerikane në Maqedoninë e Veriut, Angela Aggeler gjatë ceremonisë së përvjetori të pavarësisë së SHBA-ve që u mbajt mbrëmë në Shkup foli për demokracinë dhe zgjedhjet që mbahen në mbi 90 vende këtë vit.

Ajo tha se demokracitë më të forta bëhen duke qenë të bashkuar, ndërsa shtoi se SHBA-ja është më e forta pasi ka miq dhe aleatë si Maqedonia e Veriut, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Në përgjithësi zgjedhjet bazohen në dallime të mendimeve, prioriteteve dhe qëllimeve individual. Ato mund të jenë të vështira, por kur mbarojnë është e domosdoshme që t’i kthehemi asaj që ka thënë presidenti ynë Abraham Linkoln ‘engjëjt më të mirë të natyrës tonë’. Të bashkohemi sërish si popull dhe të punojmë për të mirën e qytetarëve. Kjo vlen këtu siç do të vlejë në SHBA në nëntor. Prandaj ju përgëzoj juve dhe qeverinë tuaj që e bënë këtë. Rreth nesh shohim një botë që ndryshon. Më shumë votues se ndonjëherë kanë të drejtë vote në vitin 2024 në mbi 90 shtete dhe në BE, edhe në kohë luftërash. Tani mua më kujtohet se demokracitë më të forta nuk e arrijnë suksesin të vetme. Kur jemi të bashkuar jemi më të fortë. SHBA-të janë më të forta dhe më fisnike, pasi kemi aleatë, miq dhe partnerë si Maqedonia e Veriut. Zoti e bekoftë SHBA-të dhe Maqedoninë e Veriut”, tha Aggeler.

TË FUNDIT
9 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
2 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
4 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
4 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

ME TE LEXUARA

24 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
4 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
1 ditë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë
13 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
2 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
1 ditë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

INFO

NA NDIQ