Aggeler: SHBA-të mbështesin çdo ndryshim për hapjen e rrugës evropiane

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

Ambasadorja amerikane Angela Aggeler u sugjeron autoriteteve dhe të gjithë funksionarëve të zgjedhur në vend që sa më shpejt t’i bëjnë të gjitha ndryshimet e nevojshme për hapjen e negociatave aderuese me BE-në, sepse anëtarësimi sjell përfitime për vendin.

“Besojmë se aderimi në BE është i rëndësisë kyçe dhe do të ketë përfitime të mëdha për këtë vend. I motivojmë liderët dhe funksionarët e zgjedhur të këtij vendi të veprojnë në interes të qytetarëve të tyre, sa më shpejt që është e mundur t’i bëjnë të gjitha reformat e mundshme të cilat do ta hapin rrugën aderuese drejt BE-së. E dimë se këto janë vendime të vështira, por ne mbështesim gjithçka që do t’ju mundësojë lëvizje në këtë rrugë”, deklaroi Ambasadorja e SHBA-së, Angela Aggeler.

Në prag të vizitës rajonale të këshilltarit të lartë në Departamentin e Shtetit, Dereck Chollet, i cili ditën e mërkurë do të qëndrojë në Shkup, ambasadorja thotë se stabiliteti i rajonit është në fokus të bisedimeve të tij me autoritetet lokale.

“Të diskutohen prioritetet e përbashkëta, mendoj se e keni dëgjuar intervistën e tij të paradokohshme ku flet për disa nga këto prioritete, siç është lufta kundër korrupsionit dhe kjo do të mbetet prioritet për Uashingtonin dhe do të ngrejë disa çështje gjatë vizitës së tij”, tha Aggeler.

Shefi i diplomacisë Bujar Osmani e njoftoi ambasadoren Aggeler për prioritetet e Maqedonisë së Veriut si vend kryesues me OSBE-në, por edhe me Kartën e Adriatikut, ku vendi propozon koncept të ri për përforcimin e sigurisë në Ballkan.

“Shkurtimisht, vendeve anëtare u propozojmë, së pari – brenda në NATO, përforcim të koordinimit dhe bashkëpunimit të ndërsjellë të vendeve nga Karta që janë anëtare të NATO-s, Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Sllovenia, Kroacia dhe Mali i Zi. Gjithsesi, së bashku me SHBA-të, si themelues të Kartës”, deklaroi ministri Osmani.

Avancimi i sigurisë evropiane asnjëherë nuk ka qenë kaq i rëndësishëm për Evropën siç është sot, vlerësuan dy diplomatët, duke shtuar se agresioni rus në Ukrainë dërgoi sinjal për t’u zgjuar për domosdoshmërinë nga organizata si NATO-ja dhe Karta e Adriatikut dhe sanim të minimit të sigurisë evropiane dhe rendit ndërkombëtar./KlanMacedonia

TË FUNDIT
1 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
4 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
4 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
4 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
4 orë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

ME TE LEXUARA

19 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
1 ditë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
4 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
20 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
19 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
1 ditë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
4 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ