Ahmeti, atë që e bënte me padi ndaj Lajm’it, sot po e bëka ndaj Grupit të zjarrit!?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2023

Shkruan Fejzi Hajdari

Burime partiake nga Grupi i Zjarrit respektivisht nga anëtarë të Keshillit te pergjithshem te BDIsë nepermjet postes elektronike te gazetes Lajm, bëjnë me dije se, siç kanë shkruar, “Ali Ahmeti gjatë takimeve me ata, po zotohet se do tju aktivizojë padi të gjithëve që do të shprehin padëgjueshmëri ndaj hierarkisë partiake nëpërmjet prokurorit Islami”!?.

Për sqarim të opinionit, Ali Ahmeti ditëve të fundit eshte duke realizuar takime me anëtarët e Këshillit te Pergjithshëm të BDIsë, nga çdo degë partiake, gjë të cilin veprim per gazeten Lajm, dite më parë perfaqesuesit e Grupit te zjarrit e voerësuan si “presion ndaj Grupit të Zjarrit”.

Nuk do t’më kishte bërë shumë përshtypje ky vwprin i Alisë, apo si ta quaj “ky kērcënim i Aliut”, sikur të mos mu kujtoheshin dy paditë e Ali Ahmeti ndaj gazetës Lajm (një ndaj kompanisë e tjetra ndaj kryeredaktorit të gazetes Lajm)… Na goditë me padi të cilat asnjëherë si fituan, megjithëse mberritën deri instanca me e lartë gjyqësore – Gjykata Supreme. U hodhë poshtë si të pabaza pēr procesuim… Ne ishim të vetdijshëm se Ahmeti nuk merret me këto punë, por, gjithësesi “izēn” (lejen) për padi në emēr të BDIsē në fund patjetër duhet ta jep Alija. Tani si duket mund ta kenë edhe mē lehtë, kur edhe prokurorin e kane “kuader partiak”.

Dua të them se nëse janë të vërteta keto pohime per “kercenime nepermjet aktivizimit te padive eventuale” nga partitë nepermjetë prokurorëve partiakë, atehere i bie qe neve qytetareve, anëtarëve të padëgjushëm të partive apo subjekteve private afariste, rreziku më i madh na vie nga partitë shqiptare në pushtet?! Çfarë duhet dhe si duhet ne të veprojmë? Apo a duhet ta ngrejmë alarmin pranë ambasadave dhe perfaqesive te misioneve nderkombetare ne Shkup, si Zyra e BEsë, OSBEja etj.

A janë këto metoda, forma dhe trysni, te denja vetem per regjimet totalitare?

Gjithsesi nese deshmohen keto “kercenime” si te verteta atehere patjeter qe duhet te ndizet alarmi pranë te gjitha mekanizmave relevant në Shkup por edhe jashtë shtetit.

Zot na ruajë nga ata që i votojmë për tu bërë milionerë nga të qenurit në pushtet, aq ma shumë kur na kërcënojnë me metoda totalitare të padenja për regjimet demokratike! Amin!

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

improvizim bujar

Pasi mori rolin e kryetarit të Kuvendit, Ziadin Sela në seancën e improvizuar shpalli Bujar Osmanin president të shtetit

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

afrim gashi

Gashi: Ata që sot e sulmojnë Albin Kurtin, janë të njëjtit që po i vajton edhe Aleksandar Vuçiqi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

INFO

NA NDIQ