Ahmeti – Ludva: Përkrahja nga Çekia të fuqizohet gjatë presidencës së saj me Këshillin e BE-së (FOTO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2022

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka realizuar takim me z. Jarosllav Ludva, ambasadorin e ri të Republikës Çeke në Shkup.

Kryetari Ahmeti e ka uruar për zgjedhjen ambasador duke i dëshiruar suksese në punë me shpresë që angazhimi i tij do të sjellë përforcim dhe
avancim të marrëdhënieve bilaterale mes të dyja vendeve.

Ahmeti dhe Ludva kanë diskutuar edhe për sfidat me të cilat përballen të dy vendet dhe mbarë rajoni, si dhe ndodhitë e reja në skenën politike në
vend, rajon dhe krizën e luftës në Ukrainë, derisa të dy bashkëbiseduesit kanë dënuar agresionin e Federatës Ruse ndaj territorit sovran të Ukrainës.

Kryetari i BDI-së Ahmeti theksoi se përkrahja e vazhdueshme që e kemi nga Republika Çeke në rrugën e integrimit pret që të fuqizohet edhe më
shumë gjatë presidencës çeke me Këshillin e BE-së, që pritet të fillojë më 1 Korrik të këtij viti.

Republika Çeke gjithmonë ka theksuar faktin se forcimi i partneritetit të para-anëtarësimit do të çojë në përmirësimin e lidhjeve infrastrukturore mes Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor, si dhe në përforcimin e zbatimit të principit të qeverisjes së mirë.

Si njohës i mirë i politikës në rajon, ambasadori Ludva ka shprehur kënaqësinë për mundësinë e dhënë që karrierën e tij të pasur diplomatike ta vazhdojë tashmë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, njofton BDI. (INA)

 

https://www.facebook.com/AliAhmetiOfficial/posts/497714785055982

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

INFO

NA NDIQ