Ahmeti: Ne jemi për barazi të plotë gjinore

Picture of INA
INA

27/09/2023

Bashkimi Demokratik për Integrim mbrëmë ka mbajtur një forum me moton “Ballë për ballë për mundësi të barabarta”, organizuar nga Sekretariati për Mundësi të Barabarta – dega e BDI-së në Çair. Në këtë forum morën pjesë një numër i madh një i grave si dhe prania e zyrtarëve të lartë tregoi rendësin e kësaj kauze.

Kryetari i partisë Ali Ahmeti tha se organizimi i këtij manifestimi për të drejtat e grave është vazhdimësi e përpjekjeve për të kërkuar drejtësi dhe barazi. Ai gjithashtu theksoi se do të luftojnë për të drejtat e secilit pa dallim gjinie.

“Para torturës ishim të barabartë, ku torturoheshin mizorisht gra, studentë, nëna dhe motra, torturoheshin edhe burra, studentë, vëllezër pa dallim gjinie, të gjithë morëm pjesë dhe ndamë përgjegjësinë. Gratë dhe vajzat, nënat ishin pjesë përbërëse e luftës si në llogore ashtu edhe në pozicione dhe në mbështetje, me të gjitha mjetet që posedonin për të ndihmuar vëllezërit dhe motrat e tyre në front. Ndaj, të dashur, nuk ka nevojë të bëni kërkesa, të kërkoni barazi dhe promovim të motrave dhe grave shqiptare”, tha Ahmeti dhe më pas shtoi se avancimit dhe edukimit të femrës shihet shkalla e avancimit të një kombi, sa më e shkolluar nëna, aq më e pashkolluar kombi është.

Kryetari i Degës së Çairit, Bekim Nezirit tha se BDI ka realizuar shumë të drejta të shqiptarëve në këto dy dekada dhe se në këtë rrugë ka pasur ndihmën e të gjitha grave. nënat dhe motrat. Ai shprehu dhe pritshmëri se ky forum të mund të bëhet edhe akademi politike për partitë tjera politike.

Kryetarja e Sekretariatit për Mundësi të Barabarta, dega në Çair, Shkodrane Dardhishta tha se uniteti mes grave është një forcë e rëndësishme për ndryshim.

TË FUNDIT
43 sekonda
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
2 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
4 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
15 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

ME TE LEXUARA

23 orë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë
4 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
22 orë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë
2 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
22 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
22 orë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
43 sekonda
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
21 orë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_4342

Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri

IMG_4341

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

bilall kasami

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

INFO

NA NDIQ