Ahmeti: Nuk ka histori kombëtare të këtij vendi pa UÇK-në

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/03/2022

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti bashkë me bashkëluftëtarë, familjarë të dëshmorëve dhe përfaqësues të shoqatave kanë përkujtuar sot 21 vjetorin e krismave të para të UÇK-së në Kalanë e Tetovës.

“Nuk ka histori kombëtare të këtij vendi pa Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare, është çështje ditësh është çështje kohësh, se kurrë ajo do të pasqyrohet dhe do të shkruhet, sepse ky vend i ka disa shtylla pa të cilat nuk mund të qëndroj në këmbë. Fillet janë me Republikën e Krushevës, është Lufta Nacionale Çlirimtare, është Pavarësia dhe është ndryshimi i kushtetutës, që është kapaku i historisë së këtij vendi. Dhe nuk ka histori pa Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare, dhe nuk ka histori pa marrëveshjen paqësore të Ohrit, cilën do nga këto shtylla që t’ja rrënon, bjen kështjella. Këto janë shtylla që e mbajnë në këmb stabilitetin dhe të ardhmen e këtij vendi. Ne duhet të jemi shumë të organizuar janë bërë shumë pune, por kemi shumë punë përpara për të bërë”, theksoi Ahmeti. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

INFO

NA NDIQ