25 vjetori i rënies heroike të Bekim Berisha – Abeja/ Ahmeti: Përjetësoi amanetet në fushat e betejës

Picture of ina-online
ina-online

10/08/2023

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot me rastin e shënimit të 25 vjetorit të rënies heroike të Bekim Berishës – Abeja ka kujtuar heroizmin e tij që ka përjetësuar amanetet në fushat e betejës.

Postimi i plotë:

Kujtoj sot me krenari në 25 vjetorin e rënies së tij, heroizmin dhe atdhedashurinë e luftëtarit të lirisë, komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bekim Berisha – Abeja.

I rritur dhe i edukuar nga familja e tij të dojë vendlindjen, të rreshtohet gjithmonë në mbrojtje të kauzave të drejta liridashëse dhe të mos gjunjëzohet para padrejtësisë, Bekimi do të përjetësojë këtë amanet në fushat e betejës kundër regjimit okupator serb fillimisht në luftërat e Kroacisë dhe Bosnjës.

Kur vendlindja e tij lëshoi kushtrimin, bashkë me shokët e idealit në pranverën e vitit 1998 do të kapnin armët për të ujitur me gjakun e tyre rrënjët e lirisë së Kosovës.

Ra heroikisht më 10 gusht të vitit 1998 bashkë me Bedri Shalën, Elton Zherkën dhe Përmet Vulën.

Qoftë i përjetshëm kujtimi për ta dhe të gjithë dëshmorët e lirisë! LAVDI!

https://www.facebook.com/photo?fbid=831031651724292&set=a.465898708237590

TË FUNDIT
1 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
3 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
3 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
4 orë
Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë
5 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Valdet Zekaj rrëfen detaje nga ngjaret e "Lagjes së Trimave" në Kumanovë
1 ditë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
6 orë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!
1 ditë
BDI: I gabuar dhe i dëmshëm vendimi i Qeverisë kundër tunelit të Korridorit 8 në aksin Gostivar – Bukojq
1 ditë
Ish-ushtari i UÇK-së dërgohet në paraburgim ekstradues prej 30 ditësh

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

liqeni

Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

Murtezani-Dreksler-Mbeshtetja-e-Gjermanise-eshte-thelbesore-per-rrugen-evropiane-te-RMV-se

Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

evn-1

EVN: Është riparuar defekti me rrymën elektrike pas motit të ligë në Shkup

hristijan mickoski

Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore

INFO

NA NDIQ