Ahmeti: VMRO ditën angazhohet për në BE, natën kundër

Picture of INA
INA

15/06/2023

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në panelin e diskutimit në kuadër të Forumit të Prespës për Dialog, theksoi se partitë në Maqedoni, deklarativisht janë për integrimin e vendit në BE. Përjashtim, sipas tij, paraqet Levica, e cila sipas tij ka tjetër rrugë. Ai porositi edhe VMRo-në e Mickoskit që të mos luajë me standarde të dyfishta.

“VMRO duhet të jetë më e qartë, të mos bëjë politikë me standarde të dyfishta. Ditën janë për sundim të ligjit dhe anëtarësim në BE, janë për zgjidhje të problemeve me të cilat ballafaqohemi, kurse natën koketon politika që nuk e favorizojnë zgjidhjen e problemeve. Unë kam qenë shumë i hapur në trajtim të këtij problemi si me palën bullgare ashtu edhe me bashkëqytetarët, përfaqësuesit politik të bashkëqytetarëve tanë maqedonas. Zgjidhje më të mirë sesa ndryshimi i Kushtetutës dhe futja në Kushtetutën e RMV-së të minoritetit bullgar, ne zgjidhje më të mirë nuk kemi. Çdo vonesë mund të na shkaktojë degradim në proces dhe humbje”, deklaroi Ahmeti në panelin në kuadër të Forumit të Prespës për Dialog./KlanM

TË FUNDIT
2 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
2 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
2 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
2 orë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë
2 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
3 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
23 orë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
17 orë
Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)
1 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
3 orë
Formimi i Qeverisë, VMRO-DPMNE sot negociata edhe me ZNAM
21 orë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
17 orë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

LEXO MË SHUMË

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, VMRO-DPMNE sot negociata edhe me ZNAM

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

INFO

NA NDIQ