Ahmeti: VMRO-DPMNE-ja po hap plagët e vjetra, të ndihmojnë ndërkombëtarët

Picture of INA
INA

05/06/2024

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në 22 vjetorin e themelimit të këtij subjekti përmendi arritjet që sipas tij partia i ka bërë në 21 vite pushtet.

Ai foli për avancimin e të drejtave të shqiptarëve, themelimin e universiteteve dhe zyrtarizmin e tyre dhe përfaqësimin e drejtë dhe adekuat nëpër pozitat më të larta shtetërore.

Duke folur për zhvillimet e fundit politike, Ahmeti akuzoi VMRO-DPMNE-së për siç tha hapjen e plagëve të vjetra dhe kthimin ne nacionalizëm. Koalicionin VLEN e cilësoi si vasal të VMRO-DPME-së, ndërsa ndërkombëtarëve i bëri thirrje që t’i ndihmojnë Ahmetit dhe Frontit Evropian karshi VMRO-DPMNE-së që sipas tij të respektohet legjitimiteti i fituar në zgjedhje.

“Besoj në qendrat ndërkombëtare të vendosjes që bashkërisht edhe këtë përballje ta tejkalojmë. Kjo përballje nuk është më e vështirë se ajo e 2001, nuk është më e vështirë se përballje që kemi pas me vendet e rajonit. Por ama duhet t’i thuhet ndal ambicieve të sëmura të partisë politike të cilës neve nuk i mohojmë mandatin për të drejtuar me ekzekutivin, por nuk ka mandat për të bërë përzgjedhje dhe për të poshtëruar shqiptarët në Maqedoni. Kanë aq gjak shqiptarët sa t’i dalin zot vetvetes”, deklaroi Ali Ahmeti, Kryetar i BDI-së. /Alsat.mk

TË FUNDIT
2 minuta
Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit
1 orë
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve
1 orë
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së
1 orë
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit
2 orë
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mickoski pritet të dorëzojë në Kuvend propozimin për përbërjen e qeverisë së re
2 minuta
Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit
23 orë
“Sjellja e BDI-së ka ndikuar keq në rejtingun e LSDM-së” – thotë Petrovska dhe kërkon ribrendim të LSDM-së
16 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike
1 ditë
Kuvendi do të mbajë seancën e pestë
21 orë
Dorëzohet në Kuvend përbërja e re e Qeverisë, pritet caktimi i seancës
14 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
1 ditë
Mumiet e fshatit Likovë, rasti i rrallë në vendin tonë dhe më gjerë
21 orë
Ndryshimet e ligjit për vetëqeverisje lokale: Shumica e re në kërkim të 80 votave

LEXO MË SHUMË

Izet Mexhiti LD 2

Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

moti nxehti temperatura-termometri

Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

INFO

NA NDIQ