“Ai po vjen”, a po paralajmëron Grubi zëvendësimin e Kovaçevskit?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15 Mars, 2023

Nga tubimi i BDI-së në Çair, ku u paralajmërua se me Qeverinë do të udhëheqë një shqiptar, u aktualizua tema e kryeministrit të parë shqiptar në Maqedoninë e Veriut, përcjell TV21.

Marrëveshja bashkëqeverisëse mes LSDM-së dhe BDI-së parasheh që kjo të ndodh në 100-ditëshin e fundit të qeverisje, apo aq ditë para zgjedhjeve parlamentare.

Ndërkaq sot, zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi sërish u deklarua për këtë temë.

Nëpërmjet rrjeteve sociale ai tha: “Ai po vjen”.

Marrëveshja parasheh që kryeministri shqiptar të jetë person mbipartiak, por mbetet të shihet se nëse ky paralajmërim i Grubit do të bëjë ndonjë ndryshim në këtë pikë dhe ai të zëvendësojë Dimitar Kovaçevskin në 100 ditët e fundit, siç e zëvendëson në seanca qeveritare të cilat i kryeson Grubi në mungesë të Kovaçevskit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biljana angelova

Biljana Angellova, rektore e re e Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi”

visar ganiu

Ganiu: Bulevardi “Cvetan Dimov” në Çair po bëhet realitet

bekteshi

“Haraçina nuk është në hënë”, Bekteshi i kërkon Spasovskit ta kryej punën!

Jeff_Hovenier

Hovenier: Kriza në veri të Kosovës ishte e panevojshme dhe dëmtoi marrëdhëniet e saj më SHBA-në

Feta Alimi lirohet

BESA: Sot pas gjashtë viteve lirohet nga burgu Abdylfeta Alimi

kasami alsat

Kasami: 20 %, kusht për ndryshimet kushtetuese

grubi balluku

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

danela-arsovska2

Arsovska: Nëse nuk do të ishte hakuar sistemi financiar, do të ishin paguar transaksionet tona

veriu kosoves leposaviq

LIVE: NATO-ja dislokon forca shtesë në Kosovë – kjo është lëvizja e fundit nga Lista Serbe!

INFO

NA NDIQ