Akademiku turk që parashikoi tërmetet, Gorur: Stambolli duhet të përgatitet deri në vitin 2029

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Përveç tërmeteve me magnitudë 7.7 dhe 7.6 në Kahramanmaraş, katastrofën e shkaktuan edhe shumë pasgoditje të rënda. Ndërsa numri i njerëzve që humbën jetën nga tërmeti rritej çdo minutë, më shumë se një mijë ndërtesa u shkatërruan.

Anëtar i Akademisë së Shkencave të Turqisë, Prof. Dr. Naci Gorur bëri deklarata të jashtëzakonshme në lidhje me tërmetet e mundshme të ardhshme, raporton cnnturk.

Duke thënë se Stambolli është në zonën e rrezikshme dhe se nuk ka siguri për jetën e më shumë se 400 mijë njerëz, Gorur shtoi më tutje, “Marmara është zonën e rrezikshme. Sipas hulumtimeve të KİPTAŞ dhe İBB, 75 për qind e ndërtesave në Stamboll nuk do t’i rezistojnë tërmetit të radhës. Më shumë se 400 mijë njerëz nuk kanë siguri për jetën”.

Ai deklaroi se prej sot, Stambolli duhet të përgatitet për një tërmet të fuqishëm, i cili mund të shkaktojë mijëra viktima.

“Ne duhet t’i bëjmë këto përgatitje sa më shpejt të jetë e mundur. Qeveria dhe IMM duhet të punojnë bashkë, jo duke u grindur. Stambolli na tremb. Deri në vitin 2029 pritet të ndodh tërmeti i ardhshëm”, pohoi shkencëtari i Tokës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pasaporta

Dy muaj pritje për një pasaportë

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

Screenshot_2024-04-17-17-23-19-952_com.facebook.katana-edit

Glauk Konjucva në kafe me liderët e VLEN-it, në Çarshinë e Shkupit

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

Peter Stano

BE: Serbia shkeli marrëveshjen, të lejojë menjëherë lëvizjen e lirë

IMG_1188

Serbia bllokon shtetasit e Kosovës edhe në Tabanoc

kufiri kroaci serbi

Kosova u bën thirrje qytetarëve të saj të shmangin “me çdo kusht” kalimin nëpër Serbi

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

INFO

NA NDIQ