Aksident misterioz në Zvicër, arrestohen dy shtetas të Maqedonisë së Veriut (FOTO)

INA
INA

05/02/2024

Aksidenti në A1 pranë Matzingen TG mbetet misterioz. Dy persona u arrestuan dhe një grua ndodhet në gjendje kritike për jetën pas një rënie prej 30 metrash. Tani gazeta „Blick“ ka folur me një dëshmitar okular. Ai është vozitës kamioni – dhe fajëson vetveten

Një aksident, një BMW M5 blu e demoluar, pa të lënduar. Por pastaj: bashkudhëtarja që bie në thellësi – 30 metra. Dhe mbijetoi, e plagosur rëndë. Janë edhe dy shtetas të Maqedonisë së Veriut që kanë qenë në veturë me serben e re dhe të cilët më pas janë arrestuar nga policia. Siç konfirmoi prokurori publik për Blick të hënën, dy burrat tani janë në paraburgim me urdhër të gjykatës së masave të detyrueshme. Ngjarja e ndodhur mbrëmjen e së enjtes në autostradën A1 pranë Matzingenit mbetet e çuditshme dhe misterioze.

Ndërsa policia nuk ka dashur t’i përgjigjet pyetjeve të Blick të shtunën, një tjetër person ka dhënë informacion. Urs E. (43) është dëshmitar okular. Pas aksidentit, ai ka vozitur mbi urë dhe ka parë gruan serbe (24) duke qëndruar në urë pak para rënies së saj.

E. është vozitës kamioni. Të enjten në mëngjes herët ai e nis turrin e tij. Rreth orës 2:20 të mëngjesit ai shkon në autostradë në Kantonin e St. Gallenit. Më vonë, rreth orës 2:30 të mëngjesit, vetura blu – BMW M5 – kaloi pranë tij, thotë E. për Blick. “Më kapërceu brutalisht shpejt. Mendoj se me 170 ose 180 km/h”.
vozitësi i kamionit nuk mendon asgjë për këtë. Dhe ecën përpara. “Pak para orës 3 të mëngjesit kalova urën Lützelmurg. E njëjta veturë që më kishte parakaluar më parë, tani qëndronte e prishur në urë. Ai sheh një grua të re diagonalisht pas veturës. “Ajo dukej krejtësisht e padëmtuar. Nuk pashë gjak, asgjë”.
E mahnitshme: Ai nuk i ka parë dy personat e tjerë, shtetasit e Maqedonisë së Veriut (38 dhe 41), të cilët janë arrestuar nga policia, transmeton portali Shtegu. “Kur kalova pranë vendit të ngjarjes, as që e dija se në veturë ishin dy burra kur ndodhi aksidenti”.

Kjo është arsyeja pse ai mendoi vetëm sa vijon ndërsa kalonte me veturë: „Një grua e re që shkatërroi veturën e babit. Nuk di çfarë të bëj tani”. Urs E. thotë: “Ajo i kishte duart pas kokës. Sikur ajo ishte e habitur. Ndoshta ajo nuk është lënduar në aksident”.

E. nuk e di se çfarë ndodhi në urë më pas. Sipas policisë, serbja e re ka rënë 30 metra mbi murin e urës. Ajo ndodhet në gjendje kritike në një klinikë speciale, thuhet në një njoftim për media të premten pasdite.
Ndërkohë Urs E. ka vazhduar rrugën e tij. “Pak minuta më vonë, dy vetura policie u nisën drejt meje. Me sa duket dikush kishte telefonuar tashmë 911. Ai vetë informoi policinë të premten: “Ua dhashë të njëjtin informacion që po i jap tani Blick”.

Por tani ai fajëson vetveten që vazhdoi të vozisë atë natë. “Nuk dukej kërcënuese. A duhet të kisha ndaluar – dhe të kisha ndihmuar? Apo do të isha edhe unë në fund?“ Ai shpreson me vendosmëri se gruaja do të shërohet përsëri.

Ajo që mbetet e paqartë në gjithë historinë është roli i dy shtetasve të Maqedonisë së Veriut në rënien e të serbes së re. Pse u arrestuan dy burrat dhe si u rrëzua gruaja? Hetimi i prokurorit publik është duke vazhduar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bota ruse harta

Ushtarët rus në Ukrainë bëjnë fotografi me një hartë që tregon edhe Ballkanin

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

kovacevski

Kovaçevski premton rroga minimale nga 600 euro dhe rroga mesatare nga 1000 euro

Xhelal Zejneli

Çështja shqiptare në Maqedoni – statusi politik

administrata

Mbi një mijë funksionarë në Maqedoni nuk do të kenë rritje të re të pagave

ministria shendetesise instituti i shendetit publik

Largohen nga puna 19 të punësuar në Qendrën e Shëndetit Publik Shkup

cmimet-e-garantuara

Sot përfundon masa – Nga nesër çmimet në mëshirë të tregtarëve

Putin

REL: Putin paralajmëron për rrezikun e një lufte bërthamore me NATO-n

INFO

NA NDIQ