Aksidenti i Durmo Tours “shkon” drejt një gjykimi të ri

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/03/2022

Kthimi i mundshëm nga fillimi i gjykimit për aksidentin fatal në Llaskarcë i revolton pasagjerët që i mbijetuan aksidentit me autobusin e “Durmo Toursit”. Ndonëse kanë kaluar tre vjet nga aksidenti, ata ende i vuajnë pasojat, shkruan Alsat.

Kanë kaluar 90 ditë prej kur nuk ka pasur asnjë gjykim për rastin. Në një situatë të tillë, Kodi i Procedurës Penale parashikon që gjykimi të rifillojë.

Neni 371 paragrafi 3 i Ligjit për Procedurë Penale
“… Pas marrjes në pyetje të palëve, gjykatësi, përkatësisht Këshilli, mund të vendosë që të mos dëgjohen sërish dëshmitarët dhe ekspertët, por të lexohen deklaratat e tyre të shënuara në procesverbalin e seancës së mëparshme kryesore”.

Ky është epilogu i rastit “Llaskarca” për momentin, për shkak të super-ekspertizës që ende nuk është kryer. Kjo duhet t’i përgjigjet pyetjes se përse u aksidentua autobusi i Durmo Tursit. Gjykata kërkoi ekspertizë shtesë pas paraqitjes së tri ekspertizave të ndryshme.

Në rastin “Llaskarca” gjykohen pronari i “Durmo Toursit”, Durmish Beluli, shoferi Manoil Trifunovski dhe katër punëtorë të tjerë të punësuar në kompanitë e Belulit. Mes tyre është edhe Qendra Teknike, ku është kontrolluar autobusi. Të gjithë mbrohen në liri. Më 13 shkurt 2019, autobusi i “Durmo Tursit” u rrokullis në afërsi të fshatit Llaskarcë në magjistralen Shkup – Tetovë. Gjashtëmbëdhjetë pasagjerë humbën jetën, ndërsa rreth 30 u lënduan./Alsat

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni po…

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin.

INFO

NA NDIQ