Aksionarët e Tesla-s miratuan pagesën prej 56 miliardë dollarë për Elon Musk

Picture of INA
INA

14/06/2024

Elon Musk deklaroi se aksionerët e “Tesla” me shumicë të madhe votuan për shpërblimin rekord për të dhe njoftoi se selia e kompanisë do të zhvendoset në Teksas.

Shpërblimi për Musk prej 56 miliardë dollarësh u vendos fillimisht në vitin 2018, por u bllokua nga një gjykatë në Delaware pas padisë së një investitori të vogël. Gjykatësi tha se shuma nuk ishte e drejtë dhe procesi i përcaktimit të paketës nga bordi, ku Musk kishte ndikim të madh, ishte i gabuar.

“Tesla” e përshkroi vendimin gjyqësor si thelbësisht të padrejtë dhe të papërputhshëm me vullnetin e aksionerëve. Kompania më pas arriti një marrëveshje për një votim të ri dhe kërkoi nga aksionerët të mbështesin planin për zhvendosjen nga Delaware. Bordi drejtues tha se Musk e meriton paketën pasi “Tesla” ka arritur qëllimet e saj ambicioze nën udhëheqjen e tij dhe është e nevojshme të sigurohet që ai të mbetet i përkushtuar ndaj kompanisë.

Paketa është 300 herë më e madhe se paga më e lartë e një drejtori ekzekutiv në SHBA vitin e kaluar.

TË FUNDIT
5 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
1 javë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
1 javë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman
1 javë
Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj
1 javë
Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

Apple-1

Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Apple-1

Komisioni Europian akuzon Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të unionit

INFO

NA NDIQ