Aksioni policor në Strugë – reagon Qoku: Kryekapoja i krimit të organizuar është kryetari i komunës!

Picture of INA
INA

25/11/2023

Njê aksion i gjerë policor u realizua mëngjesin e sotëm në Strugë e rrethinë, në të cilin për tregti me drogë dhe armë, u arrestuan 19 persona, ndërsa tre të tjerë janë në kërkim, përcjell KlanM.

Për aksionin ka reaguar aktivisti nga Struga dhe përfaqësuesi i Lëvizjes Vetëvendosje në Maqedoni, Bekim Qoku. Sipas tij, është për t’u shqetësuar shtrirja e madhe e krimit, drogës dhe korrupsionit në njê qytet të vogël si Struga.

Struga, që sipas Qokut, dikur ka qenë pararoja e kulturës së shqiptarëve në vend, sot është degraduar, ndërsa përgjegjësinë ia mvesh edhe kreut të Komunës së Strugës. Siç thotë Qoku, i pari i komunës bashkë me familjen akuzohen nga DASH-i për korrupsion dhe krim të organizuar, duke shtuar se, sipas tij, kryetari i komunës është kryekapoja i krimit të organizuar, përcjell KlanM.

“Në qytetin e vogël pitoresk të Strugës me 30 mijë banorë janë arrestuar 19 persona për krim të organizuar, tregtim mjetesh narkotike dhe korrupsion, kurse tre të tjerë janë në kërkim.
Imagjinoni vetëm shtrirjen kaq të madhe të krimit, drogës, korrupsionit, imoralitetit në një qytet kaq vogël, të lënë tërësisht pas dore, e të pazhvilluar ekonomikisht si Struga! E si mund të ishte ky qytet ku i pari i tij, drejtuesi i tij, autoriteti më i lartë i tij, kryetari i Komunës së Strugës është personi që, bashkë me familjen e tij të ngushtë, akuzohet nga Departamenti Amerikan i Shtetit për korrupsion madhor dhe krim të organizuar. Nuk ka se si të jetë ndryshe, që ky duhet të jetë kryekapoja i gjithë këtij krimi të organizar. Sepse s’ka si të zhvillohet i gjithë ky aktivitet pa dijeninë e pjesëmarrjen aktive të tij dhe rrethit të tij të ngushtë. Imagjinoni po ashtu, ju lutem, që e gjithë ajo drogë u shpërndahet të rinjve struganë, nxënësve, adoleshentëve, fëmijëve prindërit e të cilëve e gëlltisin këtë dukuri pa bërë asnjë zë! Imagjinoni degradimin e qytetit të Strugës dhe qytetarëve të tij, të cilët në një kohë konsideroheshin pararoja e kulturës së shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut”, ka shkruar Bekim Qoku.

TË FUNDIT
6 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
14 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
49 minuta
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
2 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!
2 orë
Ixhet Memeti nuk ka imunitet

ME TE LEXUARA

6 orë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
1 ditë
Valixhja para komunës së Çairit, Zejdi: Nuk jam pjesë e atij skenari
14 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
21 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten
5 orë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat
1 ditë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim

LEXO MË SHUMË

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

lojra

Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB

policia-714x420

Arrestohet kumanovari në Tetovë, ka tentuar ta sulmojë gruan e tij

INFO

NA NDIQ