Aktakuzë ndaj 34-vjeçares nga Gostivari, keqtrajtoi dy fëmijët e saj 4 dhe 6-vjeçarë

INA
INA

14 Korrik, 2023

Pas një procedure hetimore, prokurori publik nga Prokuroria Themelore Publike Shkup ka ngritur aktakuzë kundër një banore të Gostivarit me vendbanim në Shkup për dy vepra penale – “Moskujdesi dhe keqpërdorimi i fëmijës” dhe dy vepra – “Lëndim trupor”.

Siç njoftojnë nga Prokuroria, nga prilli i këtij viti, 34-vjeçarja e akuzuar si prind, duke neglizhuar rëndë detyrën e kujdesit dhe edukimit, ka neglizhuar dhe keqtrajtuar dy fëmijët e saj – njëri i lindur në 2017, tjetri në 2019.

“Ajo lidhte duart, gjunjët dhe këmbët e fëmijëve me shirit ngjitës dhe i linte të ulur në atë pozicion në një karrige ose në shtratin e tyre ndërsa ishte në apartament. Ajo ka komunikuar me fëmijën e vogël duke shfaqur agresivitet verbal dhe fizik dhe nuk ka treguar shqetësim për përmirësimin e gjendjes së tij, edhe pse ekspertiza e kryer me urdhër të prokurorit publik ka konstatuar se ai ishte një fëmijë i neglizhuar nga ana sociale dhe emocionale me pjekuri psikomotorike dhe psikosociale nën moshën e tij aktuale.

“Më 7 maj, gjatë dhunës në familje, e pandehura ka plagosur fizikisht fëmijët e saj. Teksa po bënte një video-telefonatë në një rrjet social me partnerin e saj jashtëmartesor, dukshëm e mërzitur, filloi pa asnjë rast apo arsye t’i godiste fëmijët në trup, duke u shkaktuar atyre lëndime fizike – gunga dhe mavijosje”, thonë nga Prokuroria.

Prokurori publik kompetent i ka dorëzuar Gjykatës Themelore Penale Shkup propozim për vazhdimin e masës së paraburgimit për të akuzuarën.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

edi rama

Mediumi “FT” del me korrigjim për intervistën e Ramës: “Toka e askujt”, e ka pasur vetëm për Veriun, jo për gjithë Kosovën

edita

Edita Tahiri reagon ashpër pas intervistës së Ramës në “FT”: Të hulumtohet origjina kombëtare e tij

Prokuroria

Vazhdon greva në prokurori – grupi i punës do të ketë afat prej 10 ditëve për arritjen e marrëveshjes

mickoski

Mickoski kërkon takim liderësh për zgjedhje

IMG_5720

Policët Shqiptarë në Amerikë, krijojnë fond humanitar për familjen e policit të vrarë në veri të Kosovës, Afrim Bunjaku

biden

Komuniteti shqiptaro-amerikan letër presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

IMG_5719

Politikani serb: Radoiçiq u mor vesh me autoritetet serbe, prandaj u lirua

izet mexhiti3

Mexhiti: Përmes internetit lojërave të fatit e futën bixhozin në familjet tona

ASH

ASH: Interpelanca e opozitës teatër komik, procedura për kryeprokurorin e ri tanimë ka fillua

INFO

NA NDIQ