Aktivistja shqiptare: Nuk bëhet agroturizmi me djathë serb dhe qumësht pluhur (VIDEO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/01/2023

Aktivistja Gerta Loku, deklaroi se nuk mund të bëhet agroturizëm duke përdorur djathë serb apo qumësht pluhur.

Në një emision në “Euronews Albania”, ku po diskutohej tema e turizmit dimëror, Loku tha se përpara se të financohen bujtinat, duhet të financohet bujqësia dhe blegtoria që i furnizojnë ato.

“Merr një fond të IPARD-it dhe thotë unë bëj agroturizëm. Nuk bëhet agroturizimi me djathë serb ose me qumësht pluhur. Agroturizmin janë ekonomitë e vogla rurale që e ushqejnë”, tha ajo.

Loku vijoi duke theksuar se bujqësia dhe blegtoria duhet të jenë në plan të parë, nëse synimi është të zhvillohet agroturizmi.

“Është një pikë e rëndësishme, investohet shumë në agroturizëm, por si mund ta bësh agroturizëm kur ti nuk mbron ushqimin që përdoret për agroturizëm? Si mund të japësh shumë fonde për agroturizmin, në një kohë kur për bujqësinë, për bagëtinë, mbjelljen e tokave, është diçka që kalon në plan të dytë. Këto duhet të jenë në plan të parë, bujqësia dhe blegtoria”, tha Loku.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Anketa e CRPC: Davkova para Pendarovskit, Taravari dhe Osmani në një garë të ngushtë! (TABELA)

INFO

NA NDIQ