AKTORI DHE REGJISORI I FILMAVE UESTERN NGA POROJ I TETOVËS

INA
INA

29/11/2023

Salajdin SALIHU

Hari Jackson apo Alush Musliu (1944 -1999) ishte aktori, skenaristi dhe regjisori i parë i filmave uestern në Jugosllavinë e dikurshme, por askush nuk mund të thotë se sa filma kishte xhiruar me përkushtimin më të madh.

Ai kishte lindur në Poroj të Tetovës dhe në vitin 1952, me familjen, ishte vendosur në qytetin Bijelina të Bosnjës.

Nga dashuria e madhe për filmat e zhanrit uestern e kishte ndryshuar edhe emrin. Regjisori Emir Kusturica ishte pranuar në fakultetin e arteve pikërisht me inserte nga një film i tij.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

universiteti-i-tetoves-UT

Të hënën, pesë universitete në protesta për rritjen e pagave

femijet nerove krusheve

Fëmijët dhe prindërit shqiptarë e nisin vet ndërtimin e shkollës në Krushevë, dora e shtetit nuk duket askund

universiteti-i-tetoves-UT

Lajm i mirë për studentët, nga e hëna do të paguhen në bazë javore

Ministria-Arsimit

MASH: Nga e hëna pagesa e subvencionimit të racionit për studentë në bazë javore

universiteti-i-tetoves-UT

5 universitetet shtetërore reagojnë kundër diskriminimit që ua ka bërë Kuvendi dhe Qeveria

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Rritje e pagave vetëm për UShKM-në? Jeton Shaqiri sqaron se do të vlejë për të gjitha universitetet

shkolla nerove

Banorët e nisin vetë shkollën shqipe në Nerovë të Krushevës

xhelal xheladini

Ndërroi jetë këngëtari kumanovar i hiteve të mëdha Xhelal Xheladini

INFO

NA NDIQ