Aktori i njohur pagoi më shumë se 9 mijë euro për testet e koronavirusit, por nuk morri rezultatet (FOTO)

0
Foto Ilustrim

Aktori i serialit ‘Walking dead’ është ankuar në Qeverinë e Amerikës.

Daniel Newman për shumë kënd i njohur për rolin e tij në ‘Walking dead’ ka rrëfyer së fundmi një histori të pazakontë deri më tani, shkruan lajmi.net.

Aktori ishte në një udhëtim në Australi ku pas takimeve që kishte me persona të sëmurë filloi të zhvillohen disa simptoma tek ai që e bënë të dyshoj për një infektim nga koronavirusi.

Pas kthimit në Shtetet e Bashkuara ai dëgjoi lajmin se njëri nga njerëzit që takoi kishte rezultuar pozitiv në testet e koronavirusit.

Newman vazhdoi: “Kam kaluar tërë ditën duke thirrur çdo kujdes urgjent dhe spital askush nuk më ka bërë teste! Më në fund gjeta një urgjencë që më tregoi simptomat që kisha përputheshin me ato të koronavirusit më ftuan të bëjë testet.

Pasi u testua, aktori tha se Qeveria kishte ndaluar finalizimin e testeve të tij pasi ai po përjetonte vetëm ‘simptoma të vogla’.

Aktori tha se mua mu bën testet më shumë se 9 mijë dollarë dhe nuk morra rezultatet, kjo për shkak se Qeveria kanë marrë vendim për testimin e personave që udhëtojnë nga Kina dhe Italia, po ashtu edhe të njerëzve të moshuar. /Lajmi.net/

View this post on Instagram

Thanks for all the concern! I guess a lot of #WalkingDead fans saw me in the emergency room regarding #CoronaVirus. Sorry I didn’t reply I needed time to process. So here’s what happened. Yes I was just in Australia with Sam Smith, Dua Lipa, and thousands of people from around the world for Mardi Gras Pride. I was exposed to some sick people and I started developing symptoms and then back in the states I was notified someone in our group tested positive for #Covid19. I spent all day calling every urgent care and hospital no one had tests! Finally I found one emergency room that told me my symptoms match and to come in immediately. I did all the tests and they told me because I have “mild symptoms“ the government won’t allow them to process my tests! They don’t have enough they’re not prepared, even though all my symptoms match. They’re only allowed to process “severe symptoms, elderly, or people recently in Italy and China”. It cost me $9,116!! and they didn’t even give me results. They sent me home and tons of other ill people that could potentially infect their communities, just telling us to “self Quarantine“. Why after almost 3 months since China is our country not prepared with tests, masks, hand sanitizer, toilet paper! Why after one day of shaky stock markets did they invest 1.5 trillion into the markets, but not the Healthcare system after three months! This was not a surprise, this was not being prepared. We’ve already gone through #H1N1 #SARS why didn’t we have a pandemic unit ready when this happens every few years!? Everyone please treat each other with kindness and Love ❤️! We are all going through this together. Young people are not immune, thousands of people are dying around the world. Please be safe, wash your hands, stay 6 feet or more away from people and stay home. I love you guys so much you can get a hold of me on here or Twitter if you need to talk I’m here for you. Love – D

A post shared by DANIEL NEWMAN (@danielnewman_) on