Akuza e rëndë e Lavrov: SHBA, si Hitleri

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov përjashtoi mundësinë e negociatave me presidentin Ukrainas Volodymyr Zelensky, mbi ato që i quajti nisma të çuditshme të paqes për zgjidhjen e konfliktit. Gjatë një konference për shtyp në Moskë, shefi i diplomacisë ruse tha se Shtetet e Bashkuara kishin krijuar koalicion me shtetet europiane në të njëjtën mënyrë se si Adolf Hitleri kërkoi një “zgjidhje përfundimtare” për çrrënjosjen e hebrenjve në Europë.

Lavorv, i cili nxiti reagimin e fortë ndërkombëtar vitin e kaluar me deklaratat për Hitlerin, akuzoi Uashingtonin se po përdorte të njëjtat taktika si Napoloni dhe Nazistët për të shkatërruar Rusinë.

“Ajo që po ndodh tani në Ukrainë është rezultat i viteve të tëra përgatitje nga SHBA dhe shtetet satelit, për nisjen e një lufte hibride globale kundër Federatës Ruse. Perëndimi ka investuar shumë në këtë luftë kundër Rusisë. Ashtu si Napoloni mobilizoi gati të gjithë ushtrinë e Europës kundër Perandorisë ruse, ashtu si Hitleri mobilizoi dhe pushtoi shumicën e vendeve europiane, duke i kthyer kundër Rusisë, e njëjta gjë po ndodh edhe tani. Shtetet e bashkuara kanë krijuar një koalicion ku përfshihen gati të gjitha vendet europiane, dhe duke përdorur Ukrainën kanë nisur një luftë kundër shtetit tonë me qëllimin final: gjetjen e një zgjidhje përfundimtare, në të njëjtën mënyrë siç kërkonte Hitleri zgjidhje finale për hebrenjtë”, tha Lavrov.

TË FUNDIT
54 minuta
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
8 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
9 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
3 ditë
Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit
3 ditë
A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?

ME TE LEXUARA

9 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
8 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
54 minuta
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

LEXO MË SHUMË

ebrahim raisi

Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Benjamin Netanyahu

Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

fico atentat

A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?

fico atentat

Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

fico atentat

Mori tre plumba në trup, si është gjendja e kryeministrit sllovak?

fico atentat

VIDEO/ “Ja përse e qëllova”, autori i atentatit ndaj kryeministrit sllovak flet sulmin me armë

Juraj Cintula

Zbulohet identiteti i personit që qëlloi kryeministrin sllovak, shkrimtar i njohur në Sllovaki

INFO

NA NDIQ