Akuza të rënda për dy shtetas të Maqedonisë së Veriut dhe një kosovar

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2022

Në vjeshtën e vitit 2019, në një dhomë të marrë me qira në një ndërtesë tregtare shumëkatëshe në Zvicrën lindore, pas konsumimit të alkoolit dhe, në disa raste, marihuanës, u zhvilluan marrëdhënie seksuale midis një 15-vjeçari të atëhershme dhe disa meshkujve. Atëbotë, tre të rinj nga Maqedonia e Veriut dhe Kosova ishin në moshë madhore. Si rrjedhojë, ata janë akuzuar nga prokuroria për akte seksuale me një fëmijë. Në momentin e krimit, tre të akuzuarit ishin 19 vjeç

Disa nga të dyshuarit akuzohen edhe për vepra të tjera. Përveç akteve të shumta seksuale me fëmijë, një shtetas i Maqedonisë së Veriut akuzohet gjithashtu për përdhunim të shumëfishtë dhe mashtrim komercial, shkelje të Ligjit kundër armëve dhe Ligjit të trafikut rrugor dhe gjithashtu për administrim të substancave që janë të rrezikshme për shëndetin e fëmijëve. Tani dyshohet se 21-vjeçari ka bërë të aksesueshme për 15-vjeçaren e atëhershme alkoolin, marihuanën dhe ekstazën me përqindje të lartë. Adoleshentja të paktën një herë është ndjerë keq, informon portali Shtegu. Ajo u sëmur dhe ishte shumë e ftohtë. Kështu ajo shkoi në shtrat në një hotel nën mbulesa. Ajo ishte e frikësuar dhe ishte e qartë se nuk ishte në disponim për marrëdhënie. Megjithatë, i akuzuari filloi të puthte vajzën. Ajo e udhëzoi të riun që ta lironte atë. Por ai nuk e bëri këtë, as kur u godit me shkelm nga 15-vjeçarja. Më në fund janë kryer edhe marrëdhënie seksuale, ndonëse vajza e ka bërë të qartë paraprakisht se nuk e dëshironte këtë.

I njëjti i pandehur ofroi Airpods për shitje në tregjet e internetit në të paktën njëzet raste, por kurrë nuk i dorëzoi ato. Prokuroria publike kërkon një burgim të pjesshëm prej 36 muajsh, tetë prej të cilëve do të duhej t`i vuante, për shtetasin maqedonas për veprat e tij, përfshirë përdhunimin e shumëfishtë, aktet e shumta seksuale me fëmijë dhe mashtrimin komercial. Përveç kësaj, një gjobë totale e kushtëzuar prej 180 tarifash ditore prej nga 30 franga. Shtetasi i Maqedonisë së Veriut duhet të largohet nga Zvicra për shtatë vjet. Kërkohet gjithashtu ndalimi i aktiviteteve me fëmijë.

Një i akuzuar i dytë u akuzua për akte seksuale me fëmijë, si dhe për pornografi dhe dhunë të shumëfishtë. Në celularin e tij, hetuesit gjetën rreth 20 video me përmbajtje të ndaluar. Për kosovarin, Prokuroria Publike kërkon 15 muaj burgim me kusht si dhe gjobë totale me kusht prej 130 tarifash ditore nga 30 franga. Gjithashtu, kërkohet një dëbim nga vendi për pesë vjet dhe ndalim i veprimtarisë.

I pandehuri i tretë nuk akuzohet për asnjë vepër tjetër përveç akteve seksuale me fëmijë. Për shtetasin maqedonas tani 21-vjeçar, kërkohet burgim me kusht prej nëntë muajsh, si dhe dëbim nga vendi prej pesë vitesh dhe ndalim të veprimtarisë.
Gjyqi zhvillohet të hënën para Gjykatës së Rrethit St. Gallen. Është prezumimi i pafajësisë.

TË FUNDIT
12 orë
Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja
18 orë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
21 orë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
22 orë
Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”
22 orë
Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj

ME TE LEXUARA

22 orë
Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj
22 orë
Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”
21 orë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
18 orë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
12 orë
Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja

LEXO MË SHUMË

pasaport-zvicerane

Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja

gjermania-780x470

Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania

policia gjermane gjermani

Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania

shkolla-nxenes-klasa

Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

muharrem salihu

Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj

muharrem salihu

Muharrem Saliu, shqiptari i parë që kandidon për eurodeputet: Më duhen 30 mijë vota!

muharrem saliu

Saliu: do lobojmë për votën e diasporës, celjen e konsullatave dhe kurseve të shqipes në gjithë territorin!

kombetarja

Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria

zvicra

Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

INFO

NA NDIQ