Akuzat bullgare për diskriminim ndaj minoritetit bullgar në Maqedoni ranë në ujë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Pas një diskutimi të gjatë në Strazburg, Komiteti i ministrave të Këshillit të Evropës në seancën e sotme e miratoi rezolutën për minoritetet nacionale në Maqedoninë e Veriut me çka u vërtetua se nuk ekziston asnjë bazë për akuzat e Bullgarisë për ekzistimin e diskriminimit sistematik ndaj minoriteteve në vend.

Duke i refuzuar të gjitha amandamentet e Bullgarisë, Komiteti i ministrave në tërësi e pranoi argumentimin dhe qëndrimet e MPJ-së së Maqedonisë, që në gjuhën diplomatike vlerësohet si një fitore e madhe për diplomacinë maqedonase.

Ajo që ishte e dukshme në periudhën e kaluar ishte qasja agresive e diplomacisë bullgare e cila u vendos në kapacitet të plotë të sigurimit të adaptimit të amandanteve të rezolutës, që paraqet një bazë për aktivitete të mëtutjeshme diplomatike në vendet evropane. Me refuzimin e të gjitha amendamenteve, Bullgaria ka përjetuar një humbje diplomatike, në të cilën u përforcua pozita e Maqedonisë së Veriut, si një shtet me nivel të lartë të mbrojtjes së të drejtave të minoriteteve të komuniteteve.

Sot, rezoluta e miratua është e përgatitur nga një ekip i ekspertëve të Këshillit të Evropës i cili në periudhën e kaluar ka qëndruar në Maqedoninë e Veriut për ti evalouar qëndrimet e Bullgarisë për ekzistimin e diskriminimit sistematik ndaj minoriteteve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ