Akuzohet për gjenocid në Gaza, çfarë do vendosë Gjykata e Lartë e OKB-së për Izraelin

INA
INA

26/01/2024

Gjykata e lartë e OKB-së do të vendosë nëse do të lëshojë masa urgjente që urdhërojnë Izraelin të ndalojë operacionet e tij në Gaza.

Sesioni i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) të premten është pjesë e një rasti të ngritur nga Afrika e Jugut që pretendon se Izraeli po kryen gjenocid. Të dy vendet dëshmuan kur çështja u hap dy javë më parë. Izraeli e ka hedhur poshtë me forcë akuzën. Një vendim kundër Izraelit nuk është i zbatueshëm nga gjykata, por do të ishte politikisht i rëndësishëm.

Më shumë se 25,000 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë dhe dhjetëra mijëra janë plagosur, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi në Gaza, që kur Izraeli filloi ofensivën e tij, të shkaktuar nga një sulm i paprecedentë ndaj Izraelit nga grupi. Sulmi i Hamasit më 7 tetor vrau rreth 1300 njerëz, kryesisht civilë. Sulmuesit morën gjithashtu rreth 250 persona në Gaza si pengje.

Afrika e Jugut, e cila mbështet fuqishëm palestinezët, i kërkoi gjykatës të nxjerrë nëntë masa të përkohshme, duke përfshirë ndalimin e aktivitetit ushtarak nga Izraeli, ndërkohë që konsideron akuzën për gjenocid. Një vendim për këtë të fundit nuk pritet për një kohë të gjatë, ndoshta edhe vite. Izraeli reagoi me zemërim ndaj pretendimit për gjenocid, duke akuzuar Afrikën e Jugut për shtrembërim të së vërtetës. Izraeli tha se kishte të drejtë të mbrohej dhe kishte në shënjestër luftëtarët e Hamasit, jo civilët palestinezë.

Izraeli u kërkoi gjykatësve të hedhin poshtë kërkesën e Afrikës së Jugut, e cila tha se bazohej në akuza “të shtrembëruara rëndë” dhe të pabaza për një gjenocid joekzistent. Në marrjen e një vendimi të premten, 17 gjyqtarët – 15 gjyqtarë të përhershëm, plus një nga Afrika e Jugut dhe Izraeli – duhet t’u përgjigjen dy pyetjeve:

Së pari, nëse Afrika e Jugut ka përmbushur testin bazë për të treguar se pretendimi i saj kundër Izraelit mund të trajtohet sipas Konventës së OKB-së për gjenocidin e vitit 1948. Konventa – nënshkruese të së cilës janë Izraeli dhe Afrika e Jugut – përcakton se çfarë përbën gjenocid. Në këtë fazë paraprake të çështjes, shiriti është relativisht i ulët. Së dyti, nëse ekziston një rrezik i besueshëm për një dëm të pariparueshëm për popullin palestinez në Gaza nëse veprimet ushtarake të Izraelit vazhdojnë.

Gjithashtu, gjyqtarët nuk janë të kufizuar në kërkesat specifike të Afrikës së Jugut. Paneli thjesht mund të udhëzojë Izraelin që të sigurojë që veprimet e tij të jenë në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe të sigurojë që ai të mos bëjë asgjë për të penguar dërgesat e ushqimit, ujit ose ilaçeve. Megjithatë, GJND-ja ka vetëm fuqinë për të nxjerrë opinione këshillimore. Dhe ndërsa vendimet e tij janë teorikisht ligjërisht të detyrueshme, ato nuk janë të zbatueshme nga gjykata. Nëse vendimi i së premtes shkon kundër Izraelit, është pothuajse e sigurt që do të injorohet. Sidoqoftë, do të ushtronte presion shtesë politik mbi Izraelin për të punuar drejt një armëpushimi dhe do të intensifikonte presionin mbi aleatët më të fortë ndërkombëtarë të Izraelit për të bërë atë që munden në prapaskenë për të gjetur një zgjidhje dhe për të garantuar që ndihma humanitare të arrijë atje ku është e nevojshme.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1709069274434

Në Beograd sot u festua pavarësia e Republikës së Kosovës

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

IMG_9337

Banorët e nisin vetë shkollën shqipe në Nerovë të Krushevës

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

card-trump

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

Oleksiy Goncharenko

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron!

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

INFO

NA NDIQ