Alarm i kategorisë 5 në Greqi, shpërthime të shumta zjarri në Korfuz dhe Rodos

INA
INA

26/07/2023

Për të 9-tën ditë vijon beteja për shuarjen e zjarrit në ishullin Rodos.

Puna për shuarjen e zjarrit kryhet në kushte veçanërisht të vështira moti, me punën e forcave zjarrfikëse të fokusuara në zonën e fshatrave Malona, ​​Vatio dhe zonën e Gennadit.

Pak para mesnatës të së martës, zjarri ka kaluar nga Gennadi në drejtim të fshatrave Lachania dhe Messanagro, fakt që alarmoi të gjitha forcat dhe vullnetarët e zonës. Megjithatë, asnjë vendbanim nuk është kërcënuar dhe nuk ka pasur nevojë për evakuim. Që në mëngjes herët avionët e zjarrfikësve kanë nisur të hedhin ujë. Frontet janë fokusuar në zonat e Malonës, Vatios dhe Gennadit, ndërsa në zona të tjera ka shpërthime të vazhdueshme.

Në Korfuz ka pasur shpërthime të shumta me frontet e zjarrit të vendosura në pjesën verilindore të ishullit. Krahas forcave tokësore po ndihmojnë edhe mjetet ajrore dhe konkretisht deri më tani dy avionë dhe dy helikopterë. Dje gjatë ditës për shkak të ndryshimit të drejtimit të erës janë krijuar disa rrëqethje që drejtojnë pjesën e përparme drejt pjesës veriore të ishullit. Për këtë arsye, banorëve të zonave Louches, Imerolia, Syki si dhe Apraos dhe Kalamaki u është kërkuar të evakuojnë vendbanimet e tyre.

Në Karystos, zjarrfikësit që merren me shpërthime të shpërndara.

Lidhur me zjarrin në Dervenaki të Akaisë, sipas zjarrfikësve, flakët e ndodhura gjatë natës kryesisht në zonën e Niamatës janë përballur nga forcat tokësore, ndërsa deri më tani nga ajri po ndihmon një helikopter.

Rreziku ekstrem nga zjarri – Gjendja e alarmit kategoria e rrezikut 5, parashikohet sot për gjashtë rajone të vendit.

Sipas Hartës së Parashikimit të Rrezikut nga Zjarri të lëshuar nga Sekretariati i Përgjithshëm i Mbrojtjes Civile në Ministrinë e Krizave Klimatike dhe Mbrojtjes Civile (ëëë.civilprotection.gr) për ditën e sotme parashikohet:

– Rajoni i Atikës

– Rajoni i Greqisë Qendrore (PE Boeotia, PE Evia, PE Fthiotida, PE Fokida)

– Rajoni i Peloponezit (Argolida PE, Corinthia PE)

– Rajoni i Greqisë Perëndimore (P.E. Achaia)

– Rajoni i Thesalisë (P.E. Larissa, P.E. Magnesia)

– Rajoni i Maqedonisë Qendrore (NP Selaniku)

Rrezik zjarri shumë i lartë (kategoria e rrezikut 4) për zonat e mëposhtme:

– Rajoni i Kretës

– Rajoni i Peloponezit (Rajoni i Arkadisë, Rajoni i Lakonisë, Rajoni i Messinisë)

– Rrethi Ishujve Jon

– Rajoni i Greqisë Perëndimore (PE Etoloakarnania, PE Ilia)

– Rajoni i Thesalisë (NP Kardita, NP Trikala)

– Rajoni i Maqedonisë Qendrore (Pieria, Imathia, Pella, Kilkis, Serres, Halkidiki, Mali Athos)
Sponsoruar / Sponsored

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

Bujar Osmani

Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

INFO

NA NDIQ