Alarm për sulm ajror në Ukrainë, një avion luftarak niset nga Bjellorusia

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/01/2023

Në Ukrainë kanë rënë “këmbanat” për një sulm ajror, duke rritur frikën tek të gjithë.

Sipas BBC, një grup monitories që mbulon ngjarjen në Bjellorusi ka raportuar se nga territori i Bjellorusisë është ngritur një avion luftarak, e cila është fqinjë me pjesën veriore të Ukrainës.

Rikujtojmë se ushtria ukrainase ka filluar përgatitjet për një sulm të ri të mundshëm nga trupat tokësore ruse nga Bjellorusia në drejtim të kryeqytetit Kiev, prej dy javësh tashmë.

Në fillim të luftës ruse në shkurt të vitit të kaluar, forcat ukrainase zmbrapsën një avancim të trupave ruse nga Bjellorusia në Kiev.

Një kolonë shumë e gjatë tankesh dhe automjetesh ruse është shkatërruar në pyjet e dendura në veri të Kievit. /abcnews.al

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

Biden

Biden: Netanyahu bën një gabim në Gaza

ari-stoli

Ari arrin çmim rekord

donaldtrump

“Zelensky të heq dorë nga territoret”- Plani i Trump për t’i dhënë fund luftës

INFO

NA NDIQ