Alarmi për fruthin, ekspertët në Britani paralajmërojnë përhapjen e virusit vdekjeprurës: Vaksinoni fëmijët

INA
INA

22/01/2024

Ekspertët e shëndetësisë kanë paralajmëruar se përhapja e epidemisë së fruthit po ecën me ritme të shpejta në Mbretërinë e Bashkuar.
Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Britani ka bërë thirrje se personat e prekur me fruth duhet të vaksinohen për të parandaluar përhapjen e virusit vdekjeprurës.

Shifrat zyrtare tregojnë se ka pasur 216 raste të konfirmuara që nga tetori i vitit të kaluar ku 80% e rasteve u identifikuan në Birmingham, nisur nga fëmijë të moshës 10 vjeç.

Jenny Harries, mjeke britanike e Shëndetit Publik ka theksuar se Mbretëria e Bashkuar duhet të ndryshojë tendencën në rënie të vaksinimit në të gjithë vendin.
“Mjekët kanë punuar gjatë gjithë kohës në përpjekje për të kontrolluar shpërthimin e virusit, por me marrjen e vaksinave në disa komunitete, tani ekziston një rrezik shumë i madh për të parë përhapjen e virusit në qytete të tjera”.

“Fëmijët që preken nga fruthi mund të jenë shumë të dobët dhe prandaj mënyra më e mirë që prindrwit duhet të bëjnë për të mbrojtur fëmijët e tyre nga fruthi është vaksina MMR. Dy doza të kësaj vaksine japin mbrojtje gjatë gjithë jetës”, përfundoi mjekja.

Ekspertët gjithashtu tregojnë se epidemia e fruthit mund të përhapet shumë më lehtë tek fëmijët e pavaksinuar, veçanërisht në çerdhe dhe shkolla ku rastet më të rënda mund të çojnë deri në vdekje

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

stres

Qytetarët e RMV vuajnë nga ankthi dhe tensioni i lartë i gjakut

Veshi-750x470

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

mjalti

Hojet e bletëve me vlerat më të mira për shëndetin

klinika zhan mitrev

Klinika Zhan Mitrev 24 vjet – 1 milion ekzaminime dhe 400,000 histori suksesi

gripi-sezonal

Ulet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

fruthi

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë!

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

INFO

NA NDIQ