Alarmohet Vuçiq: Dronët “Bajraktar” të Kosovës po na vëzhgojnë

Picture of ina-online
ina-online

03/07/2024

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë sot se Forcat e Armatosura të Serbisë kanë vërejtur veprimet e avionëve dhe dronëve me dhe pa pilot, me qëllim vëzhgimi të pozicionit të ushtrisë serbe.

Ai thotë se dronët “Bajraktar” të Kosovës janë ngritur nga drejtimi i Gjakovës më 5 dhe 20 qershor në lartësi prej 5800 metra me synimin për të vëzhguar pozicionin e ushtrisë serbe.

Vuçiq pret nga NATO që të kontribuojë në “stabilizimin e situatës në Kosovë”.

“Gjithashtu, avionët suedezo-gjermanë kanë bërë fotografi, jo nga territori nën kontrollin e ushtrisë serbe, por nga territore të tjera që nuk janë nën kontrollin e Serbisë, por bëjnë fotografi shumë të sakta për shkak të pranisë së forcave të sigurisë dhe ushtarake në territorin e Serbisë qendrore”, tha Vuçiq.

Vuçiq tha se kanë shumë sfida derisa thekson se “në rajon janë mbledhur forca të mëdha”.

Dronët e famshëm “Bajraktar” i janë shtuar arsenalit të Forcës së Sigurisë së Kosovës para një viti dhe disa oficerë të ushtrisë tashmë e kanë kryer trajnimin për përdorimin e tyre.

Dronët “Bajraktar TB2” bëjnë pjesë tek kategoria e dronëve më të mëdhenj.

Ata hyjnë në mesin e armëve që kanë qëndrueshmëri të gjatë në lartësi të mesme (MALE), me rekord fluturimi deri në 27 orë e 3 minuta dhe përveç sulmeve të armatosura kanë për funksione kryesore misionet e inteligjencës, vëzhgimin dhe zbulimin.

TË FUNDIT
2 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
2 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
3 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet
4 orë
Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina
4 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

ME TE LEXUARA

21 orë
Qeveria e re publikon rrogat e kryeministrit dhe ministrave
4 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
20 orë
Flet miku i Faton Hajrizit: Ja çka më bën të dyshoj që ai mund të jetë gjallë
4 orë
Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina
1 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
19 orë
BDI në “lucidum intervallum”
3 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

qeveria-serbe-vucic

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

faton hajrizi

Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit

gazmend halilaj

Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)

INFO

NA NDIQ