Albin Kurti për gjuhën shqipe

INA
INA

21/02/2024

Albin Kurti

Gjuha shqipe është më e gjerë e më e thellë sesa secili prej neve dhe të gjithë ne bashkëkohanikëve që e flasim atë. E për ta avancuar studimin e gjuhës sonë të dashur, në datën e 21 shkurtit e cila shënon Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare, nënshkruam Memorandumin e Bashkëpunimit ndërmjet Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit dhe Universitetit të Prishtinës, për zhvillimin dhe promovimin e Albanologjisë, me theks të veçantë në programet e gjuhës shqipe dhe letërsisë shqipe.

E kur përmendim fjalën “Albanologji”, më vjen në mend emri i Johan von Hahn, i njohur për veprën e tij kapitale në katër vëllime, “Studime Shqiptare”, nga ku nisi të konsolidohej termi “Albanologji” dhe “Albanolog”. Sa më shumë që ka studime shkencore edhe për këtë term, aq më tepër ia njohim edhe historinë Albanologjisë, e cila po ashtu është Albanologji!

Ky memorandum do të shërbejë për përkrahje financiare të stafit akademik të Universitetit të Prishtinës për publikime në revistat të cilat botohen nga Fakulteti i Filologjisë dhe Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës. Uroj shumë që gjatë pesë viteve të ardhshme sa e ka kohëzgjatjen ky memorandum, nga stafi akademik dhe studentët që përfitojnë prej tij, të prodhohen sa më shumë rezultate të reja dhe të vyera për studimet albanologjike.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

Policia-e-Kosoves-800x445

Lirohet zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Jankoviq i arrestuar nga Serbia

policia serbe vrasje serbi

Policia serbe arreston një kosovar me pretendimet se ka kryer krime lufte

Kurti

​Kurti: Vuçiq është kryemafioz i shtetit që u trimërua nga mungesa e sanksioneve

Jorn-Rohde

Rohde, Serbisë: Shtensionoje situatën, menjëherë!

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

INFO

NA NDIQ