Albini nuk është çështje etnike, por etike

Picture of INA
INA

21/09/2023

Arsim Zekolli

Nuk besoj me se presioni mbi Albinin eshte qe te leshon pe per Asociacionin dhe t’ua ben qefin Serbise dhe Serbeve. Me shum besoj se Asociacioni eshte shendruar ne instrument dhe ndihme opozites per te rrenuar Albinin bazuar mbi “nuk e mbajti fjalen”.

Albini, tani eshte me se e qarte, eshte shendruar ne pengesen me te madhe te etablimit te “arqitektures se sigurise rajonale te bazur mbi gangsterizem”.

Trajtimi i tij nga BE dhe ShBA duhet te shqeteson gjeneratat e reja jo vetem Shqiptare, por edhe ato rajonale, perfshi Serbine. Motivi per gjith kete mllef nga ShBA, BE me terminologji brutale ndaj Albinit spjegohet lehte nese shofim zerin perkdheles, butanak, lavderues qe perendimoret perdorin per Vucic, Rama, Ali, Abazovic. Keta jan modeli i preferuar i “reofrmisteve modernist te ri”.

Veni re se si mediat Serbe pernjehere humben apetitin per te sulmuar Hashimin, Ramushin. Ndersa mediat ne Kosove, Shqiperi ka kohe qe as nuk permendin, lere te sulojne Vucicin.

Albini nuk eshte ceshtje etnike, por etike. Dhe kjo demton syte e diplomateve dhe elitave te tyre gangstere. Pasi qe Albini eshte kercenim per casjen “zgjidhje te lehta per ceshtje komplekse” dhe filozofine diplomatie perendimore se “sherifat e luftes mirren me lehte vesh mes veti”.

Albini nuk eshte kercenim per paqen.

Sulmuesit ndaj tij jan kercenimi per lufterat qe do pasojne.

TË FUNDIT
1 ditë
Arben Taravari dhe UÇK-ja
3 ditë
Nacionalizmi politik, Himara mbi 85% shqiptare e Tavo vs. Gjikuria
3 ditë
Vallë, aq e vështirë të sigurohet idetinteti etnik, kulturor e gjuhësor, për dy popujt shumicë në Maqedoninë e Veriut
5 ditë
Rufi Osmani dhe humbja e një shansi historik!
1 javë
Demokratët të ndarë mbi moshën e presidentit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Arben Taravari dhe UÇK-ja

LEXO MË SHUMË

Arben Fetai

Arben Taravari dhe UÇK-ja

himara

Nacionalizmi politik, Himara mbi 85% shqiptare e Tavo vs. Gjikuria

etem xheladini

Vallë, aq e vështirë të sigurohet idetinteti etnik, kulturor e gjuhësor, për dy popujt shumicë në Maqedoninë e Veriut

rufi osmani

Rufi Osmani dhe humbja e një shansi historik!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë mbi moshën e presidentit

regjistrimi popullsise shqiperia popullsi

Regjistrimi 2023 nxjerr zbuluar një megaskandal të manipulimit antishqiptar të regjistrimit 2011

enver hasani

Për Kadarenë, pak më ndryshe !

Vullnet Poshka

Përballja e parë Biden-Trump, Amerikanët nën ethet e zgjedhjeve

ejup berisha

Kryeministri i parë shqiptar nuk e meritoi as epitetin e një eprori të ndonjë organi protokolar administrativ qeveritar e lëre më historik

INFO

NA NDIQ