Alfred Cako vjen me parashikim: Do të ketë ndryshime të kufijve, ja me kë bashkohet Kosova

Picture of ina-online
ina-online

27/11/2023

Alfred Cako në emisionin OCULT ka folur për vizitën e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s në Kosovë dhe vendet e Ballkanit.

Cako këtë vizitë e quan të pazakontë, pasi që, Jens Stoltenberg i kishte mbaruar mandati në muajin shtator, prandaj shton se vizita e tij ka disa prapaskena.

Ai thotë se Stoltenbergu i ka mbaruar dy mandate. Cako shton se Stoltenberg gjithmonë shkon në vendet problematike.

“Unë kam menduar dhe kam thënë se do të ketë një ndërrim të kufijve. Republika Serbska do të shkëputet nga Bosnja dhe do të kërkojë të bashkohet me Serbinë. Sanxhaku do të ndryshohet. Sanxhaku që e ka Mali i Zi është territor i banuar me shqiptarë deri në zonën me kufi me Malësinë e madhe me Shkodër, dhe ka një marrëveshje sekrete të vitit 1878 në Kongresin e Berlinit kur Mali i Zi i mori këto territore që do ti mbante vetëm 100 vjet, dhe kjo ka mbaruar para 50 vjete, por për shkak të situatave ndërkombëtare Mali i Zi i mbajti në kuadër të ish Jugosllavisë, pro tash këto toka shqiptarët duhet t’i kërkojnë se janë toka të banuara me shqiptarë”, shton tutje ai.

Cako tregon se më kë do të bashkohet Kosova, e që sipas tij, do të bashkohet me Iliridë. “Do ketë shkëmbim të teritoreve të Luginës me territoret në veri të Mitrovicës”, shton tutje Cako. E për këtë Cako thotë se kjo është arsyeja se Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiqi janë aktorë.

TË FUNDIT
3 orë
Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet
14 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
1 ditë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë
1 ditë
Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!
1 ditë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
1 ditë
Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!
1 ditë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë
14 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
3 orë
Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet

LEXO MË SHUMË

vulin

Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

Kurti Shaip Kamberi

Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë

KFOR KS

Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!

Masakra-e-Mejes-1999_785686-650x358

Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?

asambleja parlamentare nato

Avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, deklaratat dhe roli i këtij institucioni

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

INFO

NA NDIQ