Ali Ahmeti: Autoritetet e Kosovës të koordinohen me ndërkombëtarët

Picture of INA
INA

30/05/2023

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim – partia më e madhe shqiptare në Maqedoninë e Veriut – Ali Ahmeti, ka dënuar sulmet e protestuesve serbë në Veri të Kosovës kundrejt trupave paqeruajtëse të KFOR-it, ndërsa i ka bërë thirrje qeverisë së Kosovës që të ketë koordinim me bashkësinë ndërkombëtare për veprimet në atë pjesë të Kosovës.

Reklama
Ahmeti përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ka thënë se me shqetësim është duke e përcjellë situatën në Veri të Kosovës “dhe dënoj ashpër sulmin ndaj forcave paqeruajtëse të KFOR-it nga ana e protestuesve të dhunshëm”.

“Apeloj për deeskalim të situatës, rikthim të dialogut mbi parimin e njohjes së ndërsjellë dhe konform qëndrimeve të faktorit ndërkombëtar”, shkroi Ahmeti në Facebook.

Ndërkaq, kreu i BDI-së theksoi se “integriteti dhe sovraniteti territorial i Republikës së Kosovës është i pacenueshëm dhe realitet i pakthyeshëm”.

TË FUNDIT
49 minuta
Mexhiti takon gjeneralin Clark
2 orë
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
2 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
2 orë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
2 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Temperaturat e larta, qytetarët nuk respektojnë rekomandimet e mjekëve
49 minuta
Mexhiti takon gjeneralin Clark
2 ditë
“Policia e veriut ka qenë nën komandën e Vuçiqit”/ Eksperti zbulon detaje për veriun
12 orë
Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup
1 ditë
Talat Xhaferri edhe një vit do të perdorë veturë zyrtare dhe sigurim prej gjashtë personave
9 orë
Bekteshi: Ky është ekipi im që menaxhoi krizat më të mëdha në vend (foto)

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-21-21-44-15-846_com.android.chrome-edit

Mexhiti takon gjeneralin Clark

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

izet mexhiti

Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen

ilir veseli saraj

Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

aksiden greqi

30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

INFO

NA NDIQ