Ali Ahmeti: Hetimet për korrupsion në BDI – të kyçen edhe ekspertë ndërkombëtar!

Picture of INA
INA

03/07/2023

“Të nisin hetimet nga unë, deri te zyrtari partiak i nivelit më të ulët”

Duke nisur nga unë, të hetohen të gjithë funksionarët e BDI-së. Thirrja vjen nga lideri Ali Ahmeti, pas akuzave në adresë të kësaj partie për implikime në korrupsion dhe vënies në “listë të zezë” amerikane të Kryetarit të Komunës së Strugës, Ramiz Merko, njofton KlanM.

Ahmeti thotë se thirrja asokohe i është bërë Prokurorisë Speciale Publike dhe Kryeprokurorit.

“Votën time do ta kesh në parlament nëse t`i hap hetime kundër të gjithë funksionarëve të BDI-së, nga unë deri tek funksionari i nivelit më të ulët. Kryetarë Komunash, Ministra, Zv/Ministra, Drejtorë, të gjithë të përfshihen në këtë”, tha Ahmeti.

Që të ketë një proces të besueshëm në këtë drejtim, Ali Ahmeti, sic njofton KlanM, përsëriti thirrjen për kyçjen e ekspertëve ndërkombëtarë në hetime.

“Për të qenë edhe më serioz në këtë cështje, unë kam biseduar edhe me parti tjera politike, që të solidarizohemi të gjithë rreth luftës kundër krimit korrupsionit dhe hetimeve. Por, për ta bërë procesin kredibil, të besueshëm, të ketë edhe specialistë ndërkombëtar”, deklaroi Ali Ahmeti.

Zgjedhjet brendapartiake në BDI kaluan nën hije të akuzave për korrupsion dhe keqpërdorime që kulminuan me vendosjen në “listë të zezë” amerikane të Kryetarit të Komunës së Strugës, Ramiz Merko. Ditëve të fundit, sic percjell KlanM, opozita maqedonase vazhdimisht drejton akuza edhe në adresë të familjarëve të Ali Ahmetit.

Lideri i integristëve u shpreh i prerë se nuk do të ketë amnisti dhe strehë për askend në BDI, por së pari duhet të bëhet një proces hetimor për të gjithë që dyshohen se kanë bërë keqpërdorime./KlanMacedonia

TË FUNDIT
1 orë
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
2 orë
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
2 orë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
2 orë
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
2 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

23 orë
Qeveria e re publikon rrogat e kryeministrit dhe ministrave
3 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
1 ditë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
20 orë
Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)
1 ditë
Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik
6 orë
VLEN: Kandidatët për zv.ministra përfaqësojnë dinjitet dhe profesionalizëm
23 orë
Takim i Durmishit me ambasadoren gjermane Dreksler: Gjermania është partneri ynë më i madh tregtar dhe mbështetës në reforma, siç dëshmohet nga Procesi i Berlinit

LEXO MË SHUMË

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

INFO

NA NDIQ