Ali Ahmeti: I mbetet gjeneratave dhe shqiptarëve të bëjnë vazhdimësinë e Kadaresë dhe të Dritëro Agollit

Picture of INA
INA

03/07/2024

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti është shprehur se proza e kolosit të letrave shqipe, Ismail Kadare, ka shkëlqyer në skenën vendore dhe në atë botërore dhe shtoi se u takon shqiptarëve dhe gjeneratave të reja që të vazhdojnë rrugën e Kadaresë dhe Dritëro Agollit.

“Shkëlqeu dhe proza e Ismail Kadaresë në skenën vendore dhe atë botërore.

I mbetet gjeneratave, i mbetet Shqipërisë, shqiptarëve, atyre që krijojnë prozë dhe poezi të bëjnë vazhdimësinë e Kadaresë dhe të Dritëro Agollit”, tha Ahmeti.

TË FUNDIT
31 minuta
Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje
1 orë
Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr
2 orë
Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme
2 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
2 orë
Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mexhiti: Kalojmë në veprim kundër kumarit
2 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
20 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!
16 orë
Vrasja në Debresh, paraburgim për dy vëllezërit!
1 ditë
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë
2 orë
Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme
20 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
5 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

burgu-idrizove

Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje

IMG_4697

Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr

arben taravari2

Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme

vanja

Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore

policia

Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

arben fetai

“Spiun i Albin Kurtit”, Fetai flet për kritikat për pasurinë e tij: Levica vazhdimisht merret me mua

IMG_4697

Fetai: Do të ndryshojmë ligjin, për një vit të mbyllim 70% të kazinove

ilinden krusheve

Për festën e Ilindenit, Siljanovska-Davkova në Pelincë dhe Prohor Pçinski, Mickoski në Krushevë, Gashi në Shkup

Pance Toshovski

Toshovski sot në Tabanoc takohet me Daçiqin

INFO

NA NDIQ